Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Sting v Brně!

  V únoru loňského roku se Městské divadlo Brno stalo první českou scénou, které se podařilo získat práva na uvedení broadwayského muzikálu Poslední loď, jenž je kritiky označován za „výrazný počin, který se řadí k tomu nejlepšímu na poli hudebního divadla“.

  Od té doby Poslední loď na Hudební scénu připlula celkem pětatřicetkrát. Její následující plavba, která se uskuteční v neděli 13. září, bude však oproti všem předcházejícím představením naprosto výjimečná. Do hlediště Hudební scény totiž společně s ostatními diváky usedne vzácný host, kterým nebude nikdo jiný než sám autor hudby a písňových textů Gordon Matthew Thomas Sumner, známý pod uměleckým jménem Sting!

  Sting. Foto archiv

  Anglický hudebník pohybující se na rozhraní všech žánrů, bývalý frontman skupiny The Police a příležitostný herec se narodil v roce 1951 v severovýchodním anglickém městě Wallsend jako nejstarší ze čtyř dětí. Syn kadeřnice a inženýra prožil dětství v bezprostřední blízkosti místních obrovských loděnic, které udávaly ráz nejen celému městu, ale silně ovlivnily i malého Gordona. Když přibližně v deseti letech viděl Královnu Matku, projíždějící městem a mávající na strhané dělníky, rozhodl se, že nepůjde ve stopách svých předků a opustí město i loděnici. Jelikož byl nadaným studentem, podařilo se mu získat stipendium na soukromém gymnáziu v Newcastlu.

  Tyne Pride, poslední a největší říční loď postavená ve Wallsendu (1975). Foto archiv

  Vzpomínky na těžce pracující muže, kteří neznají nic než tvrdou dřinu v loděnicích, však celou dobu nosil v hlavě. Až nakonec dozrál čas a některé příběhy z dětství zhmotnil ve velmi osobním muzikálu zasazeném právě do tohoto prostředí. V něm se hlavní postava Gideon Fletcher vrací do rodného města, aby zde našel… co vlastně? Stíny ze své minulosti, dceru, o které nevěděl, lásku, kterou si myslel, že ztratil, loděnici, od níž utekl a teď ji svým návratem zachraňuje… Ale hlavně sám sebe… V díle se objevují i silné osobní paralely vztahu mezi otcem a synem a jejich rozdílnými názory na Fletcherovu (Stingovu) budoucnost v loděnicích. Muzikál tak vzdává hold ztraceným mužům průmyslového věku a vrací důstojnost těm, jejichž práce zmizela za moře.

  Muzikál The Last Ship měl na Broadwayi premiéru v roce 2014 a získal dvě nominace na Cenu Tony. Obsahuje přes dvacet hudebních čísel, mezi kterými najdeme jak písně původní, tak i dříve napsané skladby jako Island of SoulsAll This Time ze Stingova alba The Soul Cages z roku 1991, dále píseň When We Dance z desky Fields of Gold z roku 1994 a také skladbu Ghost Story z alba Brand New Day z roku 1999. Nejen tyto, ale i ostatní Stingovy melodie, ve kterých se mísí jazzové a rockové prvky za dozvuku irských balad, jsou nabité emocemi a dokreslují politické i milostné linie příběhu.

  V neděli 13. září bude jedinečná možnost sdílet představení v jednom sále společně s autorem.

  /Z tiskové zprávy MdB pro i-DN zpracoval hul/

  ///

  Recenze na inscenaci vyšla v DN 5/2019:

  Spustíme na vodu loď!

  • Autor:
  • Publikováno: 1. září 2020

  Komentáře k článku: Sting v Brně!

  1. Kateřina Vižďová

   Avatar

   Vážení divadelní přátelé,
   dovolte mi, abych Vám touto cestou předala krátkou aktuální zprávu týkající se avizované návštěvy Stinga v Městském divadle Brno.
   Vzhledem k tomu, že se naše země stala pro Velkou Británii rizikovou, musel by Sting po návratu z Brna do čtrnáctidenní karantény… Velmi se proto omlouvám, ale na představení svého muzikálu Poslední loď 13. 9. nepřiletí.
   Děkuji Vám za pochopení.
   S pozdravem a přáním příjemných dnů
   Kateřina Vižďová, tisková mluvčí MdB

   07.09.2020 (19.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,