Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury

  Ministr kultury Martin Baxa předal 19. října 2023 na Nové scéně Národního divadla státní ceny za literaturu a překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury v dalších uměleckých oblastech. 

  Foto: MKČR

  Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října. Letošní porota jmenovaná ministrem kultury ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény.

  Prožíváme složitou a nejistou dějinnou chvíli. Čelíme zřejmě největším výzvám v historii samostatné, svobodné České republiky. Výzvám politickým a společenským, lokálním stejně jako globálním. Tím spíš je nutné v této situaci ocenit kulturu – jako důležitou jistotu, jako paměť, jako oázu svého druhu. Ale také jako povzbuzení a motivaci k další tvůrčí práci, k příštím velkým dílům na poli krásné literatury, uměleckého překladu, divadla, hudby, výtvarného umění, architektury a filmu. Gratuluji všem letošním laureátkám a laureátům – a upřímně jim za jejich výjimečné výkony děkuji, řekl Martin Baxa.

  Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize.

  Státní cena za literaturu byla udělena Jiřímu Kratochvilovi za povídkový soubor Škrtiči bohyně Kálí s přihlédnutím k dosavadnímu dílu. Státní cena za překladatelské dílo byla udělena Jarce Vrbové za celoživotní přínos ke zprostředkování norské literatury českému čtenáři a příkladnou profesionalitu. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Arnoštu Goldflamovi za v každém ohledu autorský vklad do českého divadla.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Jaroslavu Mihulemu za celoživotní muzikologickou a pedagogickou činnost. Jako specialista na osobnost a odkaz Bohuslava Martinů se v období socialismu zasloužil o prosazování a poznávání díla tohoto komunistickýcm režimem záměrně opomíjeného českého skladatele doma i v zahraničí. Do svých aktivit, při nichž osvědčil statečné občanské postoje, investoval úctyhodné organizační, dramaturgické a publicistické úsilí.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Aleně Kučerové za vysoce autentický přístup k tvorbě i k životu a nadčasové kvality jejího díla. Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Janu Línkovi za celoživotní snahu o vytváření důstojného a přívětivého prostředí pro seniory, která započala v 70. a 80. letech 20. století v autorské dvojici s Vladem Miluničem a pokračovala i po roce 1989 v rámci vlastního ateliéru.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Vladimírovi Pucholtovi za osobitý způsob herecké práce, díky kterému ve filmu vytvořil ikonické postavy oslovující již několik generací, s přihlédnutím k jeho divadelním rolím, a za morální občanský postoj.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize in memoriam byla udělena Artemiu Benkimu za dlouhodobou kultivaci českého audiovizuálního prostředí distribučními a producentskými aktivitami sahajícími do počátku devadesátých let, s přihlédnutím k jeho výrazné umělecké tvorbě.

  Podrobné informace o oceněných a jejich díle.

  • Autor:
  • Publikováno: 22. října 2023

  Komentáře k článku: Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,