Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Startuje festival Za dveřmi

  Začíná 15. ročník festivalu pouličního divadla Za dveřmi, který se koná od 12. do 18. července. Kulisami letošního ročníku budou dynamická Holešovická tržnice a impozantní Malostranské náměstí. Festival láká na to nejlepší z české a zahraniční tvorby, ale nabízí také unikátní příležitost pro setkávání se pod širým nebem.

  Bratři v tricku. Foto: archiv festivalu

  Už 15 let soustavně sledujeme vývoj pouličního divadla. Vidíme, kam směřuje, že je to progresivní kulturní odvětví, jehož žánry se propojují, inspirují a vytváří další formy. Diváci mohou tento vývoj sledovat s námi a to je důležité – Přímé zapojení diváka. Zásadní je i dobrovolné vstupné, každý bez rozdílu má možnost přijít a spoluvytvářet atmosféru festivalu. Publikum roste spolu s námi, stává se erudovanější, získává rozhled.

  V 21. století, kdy stále častěji slyšíme výrazy jako inkluze, spojování, hledání společných témat a kořenů, se ukazuje, že nejvolnější forma divadla toto dělá zcela běžně a přirozeně už dávno. Svou činností se snažíme navázat na tradici světových pouličních festivalů. Pečlivě vybíráme představení, o kterých jsme přesvědčeni, že osloví širokou i odbornou veřejnost. Stejnou pozornost věnujeme i doprovodnému a hudebnímu programu.

  Záleží nám i na tom, aby se diváci během festivalu cítili příjemně a co možná nejpohodlněji. Proto jsme letos opět připravili různá vylepšení, dekorace a nedílnou součástí festivalu je také divadelní bar ve velkém, vzdušném stanu.

  Hippana Maleta Tunnel. Foto: archiv festivalu

  Při zkoumání letošního programu, jsme si uvědomili, kolik souborů se věnuje netradiční práci s objektem, ať už je to obří Zeměkoule, masivní stavba bez použití spojovacího materiálu či samotné lidské tělo.  České i zahraniční soubory nás přesvědčí o tom, že žonglování už dávno není jen dovednostní disciplínou, ale může být i prostředkem k vyprávění příběhů. Uvidíme umělecké soubory, které posouvají žánr párové i vzdušné akrobacie. Na programu jsou také interaktivní představení, o jejichž průběhu rozhodují diváci. Na Za dveřmi nebudou chybět loutky. V rámci Rodinného dne uvidíme loutkové pohádky i rej obřích ryb.

  Po divadle zpravidla následuje živá hudba a koncerty, při nichž se všichni přítomní mohou náležitě uvolnit a zatančit si.

  Těšíme se na bezstarostnou příchuť léta i na napětí při sledování předpovědi počasí. Pouliční divadlo je dobrodružství a všechny srdečně zveme na jedinečné zážitky, které přináší.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. července 2023

  Komentáře k článku: Startuje festival Za dveřmi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,