Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Stará hudba není zastaralá

  Kurzy staré hudby vstupují do čtvrté dekády a neoddělitelně tak patří k valtickému kulturnímu létu. Profesionálové z celého světa se sjedou do Valtic, aby vedli výuku hudby, tance a zpěvu ve více než třiceti třídách. Zvláštním tématem jednatřicátého ročníku je středověk, který se promítne i do programu festivalu Hudební Rendez-vous, jenž je již několik let nedílnou součástí letní školy. Vrcholem týdne bude VI. ročník Valtické barokní noci a velkolepé studentské zakončení.

  Profesionálové z celého světa se sjedou do Valtic, aby vedli výuku hudby, tance a zpěvu ve více než třiceti třídách. Foto MLŠSH

  Mezinárodní letní škola staré hudby se ve dnech 6.-14. 7. 2019 opět vrací na jižní Moravu a i letos zaplní ulice Valtic pěti sty hudebníky, tanečníky, studenty i pedagogy, ale i rodinami s dětmi a dalšími hudebními nadšenci. Ti všichni jsou připraveni odnést si domů nově nabyté dovednosti a třeba vůbec poprvé proniknout do interpretačních zásad staré hudby. Vedle oblíbeného baroka a renesance se bude 31. ročník hodně věnovat hudbě středověku. Otevřou se třídy středověkých ansámblů a zobcové flétny, které přijede vyučovat švýcarská cembalistka a flétnistka Corina Marti. K tématu se připojí také třída gregoriánského chorálu pod vedením Davida Ebena, komentuje Marek Štryncl, umělecký ředitel letní školy.

  Každoročně se otevírají třídy hry na historické nástroje. Třídu cembala povede izraelský sólista a dirigent Shalev Ad-El. Výuce theorby a loutny se bude věnovat Brian Wright a Jan Čižmář. Po mnoha letech přijala opět pozvání Jana Semerádová, která bude vyučovat hru na traverso. Zpěváci si mohou vybrat z celkem sedmi tříd a lektoři historického tance Kateřina Klementová a František Dofek pak přivítají několik desítek tanečníků. Nebude chybět ani barokní herectví pod vedením oblíbeného Lorenza Charoy. Sólový zpěv přijedou vyučovat lektoři z celé Evropy mezi které patří Beatriz Lafont (ES), Jürgen Banholzer (DE) nebo Tomáš Král (CZ). Letní škola je otevřená také dětem, které se mohou těšit na vlastní orchestr, ale i dramatickou třídu. Poprvé se uskuteční muzikologický seminář, který proběhne ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy a Institut für Musikwissenschaft Universität Zürich. Celkový počet tříd je třicet čtyři, což je nejvíce ze všech uplynulých ročníků.  

  Když se odpoledne zavřou dveře učeben, začne se město chystat na večerní program pro veřejnost. Na festival Hudební Rendez-vous Valtice proto zveme ty, kteří si hudbu raději užívají z hlediště. V tomto roce festival poprvé přiveze i hosty ze zahraničí. Společně s Corinou Marti přijede ze švýcarské Basileje, ansámbl La Morra. Jedním z vrcholů festivalového týdne je pak Valtická barokní noc, která na jednu noc promění celý zámek v barokní kratochvíli. Společenský večer zahájí orchestr Musica Florea a mezi dalšími vystoupí britský soubor Anonymous III, s nímž se podíváte na kůr katedrály Notre-Dame v Paříži 13. století. Milovníkům staré hudby neuniknou lektorské koncerty. Ty jsou vždy originálním spojením umělců, které lze zažít pouze ve Valticích.

  Více informací na www.early-music.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 1. června 2019

  Komentáře k článku: Stará hudba není zastaralá

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *



  Obsah,