Divadelní noviny Aktuální vydání 3/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

3/2020

ročník 28
4. 2.–17. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Stanislav Zindulka věčně mladý

  Festival Young for young – festival mladých divadel pro mladé diváky nejen věkem – pořádaný Mosteckým městským divadlem, a jeho pobočnou scénou Divadlem rozmanitostí se ve dnech 3.-6. dubna konal již potřetí. Respektive počtvrté, počítáme-li i nultý ročník.

  Letošní program nabídl jako vždy řadu divadelních forem, žánrů a přístupů pro děti i dospělé souborů z celé republiky a několik zahraničních hostů. Součástí festivalu byl i unikátní happening v bývalém dole Julius III v Podkrušnohorském technickém muzeu. Na závěr – v sobotu 6. dubna – vystoupila v Městském divadle pražská Laterna magika s výběrem ze svého repertoáru nazvaným Cocktail 012 The Best of. Jednalo se o první tuzemský zájezd tohoto tělesa po třiceti letech!

  Festivalová ocenění

  Stanislav Zindulka převzal Cenu Forever young. FOTO archiv

  Čtyřdenní divadelní maraton doplněný řadou doprovodných akcí  hodnotila stejně jako v předešlých letech šestičlenná studentská porota i diváci.

  Studenty mosteckých středních škol nejvíce nadchlo švédské gay monodrama Divadla Letí – Po Fredrickovi. Výkon herce Ivana Luptáka v režii Petra Haška patřil podle poroty k nejsilnějším zážitkům festivalu. Pomyslné druhé a třetí místo si na své konto připsali studenti Pražské konzervatoře za Loučení se svobodou a Městské divadlo v Mostě za Prokletí rodu Baskervillů.

  Diváckou cenu si odnesla Pražská konzervatoř – Divadlo na rejdišti za představení komedie Loučení se svobodou, které se umístilo těsně před Divadlem Letí a jejich inscenací Po Fredrickovi a Coktailem 012 Laterny magiky.

  Festival navíc na závěrečném večeru v sobotu 6. dubna udělil svou tradiční Cenu Forever young. Každoročně ji získává divadelní osobnost, jíž organizátoři vyjádřují tímto způsobem poctu za její “věčné mládí“, jež projevuje ve své umělecké činnosti. Cena je udělována „divadelně činným osobnostem s neutuchajícím elánem, životním nadhledem, postojem, humorem, espritem“. Jejím v pořadí čtvrtým laureátem – po Ljubě Skořepové, Lubomíru Lipském a Květě Fialové – se letos stal herec Stanislav Zindulka. Cenu z dílny výtvarnice Evy Šiškové předali mostecký primátor Vlastimil Vozka a ředitel divadla Jiří Rumpík.    

  /Z tiskové zprávy pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 8. dubna 2013

  Komentáře k článku: Stanislav Zindulka věčně mladý

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Závěrečné sobotní vystoupení v Městském divadle patřilo Laterně magice. Soubor, který v současnosti spadá pod hlavičku Nové scény Národního divadla v Praze, uvedl svůj komponovaný program s názvem Cocktail 012, inscenaci, která je výborem zajímavých ukázek z různých inscenací, které jsou nebo byly na repertoáru.
   Jak se inscenace, která představuje průřez repertoárem i inscenačními principy Laterny magiky, líbila festivalovému publiku? „Dle ohlasů mohu říci, že diváci byli velmi spokojeni,“ říká šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš. „Potlesky na otevřené scéně a závěrečný dlouhotrvající potlesk to ostatně potvrzovaly. I organizátoři vyslovovali velká slova chvály. Je pravdou, že představení jsem sledoval a tanečníci podávali velmi kvalitní výkony. Vyhovoval jim i poměrně rozlehlý prostor mosteckého jeviště. Velký zájem o Laternu magiku potvrzovalo i zcela zaplněné hlediště.“
   Cocktail 012 představuje kaleidoskop ukázek z repertoáru Laterny magiky sestavený do celovečerního programu. Zahrnuje střípky z minulého repertoáru, jako je například taneční skeč Krkolomná jízda z 60. let, ale i ze současných inscenací (Lagendy magické Prahy, Graffiti). Součástí je také krátká revue Code 58.08, kterou Laterna magika oslavila v roce 2008 50. výročí svého založení a ve které naznačila, jak se film a digitální technologie mohou rozvíjet spolu s taneční složkou v rukou mladé generace.

   12.04.2013 (17.33), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,