Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Srdečné pozdravy z Mighty Sounds (No. 3)

  V neděli bahnité sčítal jsem rány, ale zase tak hrozné to nebylo. Větru a dešti sice Mighty Sounds zjevně ještě poručit neumějí, což ale vůbec nebylo na škodu. Osobně se mi občasná bahenní koupel či sprška přírodní zamlouvá mnohem víc než úmorná vedra. Navíc to tmelí kolektiv!

  Vůdčí osobnosti místního štábu aneb Mighty Faq. Foto Mighty Sounds

  Své letošní táborské finále festivalové jsem křepce nakousnul ve Stanu Radia 1 na tradičním sedánku s vůdčími osobnosti místního štábu. Mighty FAQ je dalším z důležitých důkazů vynikajícího přístupu organizátorů. Všechny důležité dotazy byly zodpovězeny pregnantně, komplexně, bezprostředně a naprosto bez jakýchkoli stop arogance. Velmi dobře!

  Posléze letím na Jameson Stage podpořit domácí metalcoreový progres: Final Flag jsou živočišní, úderní a umí jizvy předchozích nocí hojit. Alespoň ty moje určitě. Su znovuzrozen zas a pro nášup další letím si!

  Tina Turné – Jednoduše nejlepčí

  Tina Turné na zahajovací vernisáži mukařovské Galerky

  Zveřejnil(a) Antidivadelní spolek MARZA-vyznavači pozitivní konstruktivní satiry dne Pátek 2. července 2010

  V R1 stanu docením insitní testropunk antidivadelního divadelního spolku Marza, jež v tu dobu razantně finišuje svůj letošní masterpiece, inscenaci Půl fikce – Historky z blázince. Byť si populární spolek udržuje svůj nezaměnitelný styl, jsem podstatně spokojenější než loni. Marza jest bezpochyby jednou z ozdob letošní kolekce místního plátěného chrámu neortodoxní kultury.

  Arte a týden obyčejného šílenství

  Zveřejnil(a) Arte della Tlampač dne Sobota 15. října 2016

  Podobně se ostatně dá hovořit i o dalším stálém hostu festivalu, dávno již sehraných skečistech ze spolku Arte Della Tlampač. Budějovičtí Monty Pythoni zrají každým rokem a není divu, že jejich statut pozvolna začíná naplňovat zprofanovanou kategorii kultu. Doporučuju!

  Vůbec ale nevyšla debutní programová reprezentace pražského centra současné satiry, Divadla RePublika. Jejich inscenace Homeless navzdory propagačním proklamacím nebyla hořká ani nápaditá. Úroveň vzájemné herecké konverzace coby základního předpokladu zvolené žánrové disciplíny byla naprosto tristní. Neschopnost Jana Julínka, herce a režiséra v jedné osobě, jevištně partneřit s podstatně uvěřitelnějším druhým aktérem nepříliš povedeného kusu (a autorem jeho dramatické předlohy) Pavlem Němcem byla navíc prudce akcentována nešikovně a zbytečně používanými mikroporty. Zbytečná skvrna na jinak precizně vycíděném letošním programu divadelní sekce. Důkazem mých slov budiž i nulové reakce publika. Ticho vůkol panující a letmá ušklíbnutí. Škoda, přeškoda!

  Hořkost vyvolanou nepovedeným finálním chodem teatrálním naštěstí mnohokrát v pohodě překonaly hody hudební: vynikající byla dvojice celtic punkových vystoupení v podání německých Fiddler‘s Green a Greenland Whalefishers z Norska, neuvadající energií nadchli i čeští punkoví mastodonti Plexis a další z tradičních ozdob místního line-upu, řadou pozitivních změn čerstvě znovunakopnutí pražští Discoballs. Svou práci velmi skvěle odvedli i Pipe & Pints, kteří suverénně potvrdili, že ústřední stage jim sluší jako z české scény málokomu.

  Teď stručně k mým čerstvým objevům – z těch zazářily především okouzlující femi-punkerky z Buenos Aires Kumbia Queers a britští street ska pankáči The Bar Stool Preachers, jejichž táborskému debutu v roce 2017 jsem bohužel nebyl přítomen.

  Zveřejnil(a) Frank Love / Mr. Cemetery dne Neděle 14. července 2019

  Výbornými hudebními headlinery se v neděli rovněž blýskl i Radio 1 stan – démonický sólista Radek Sedláček aka Frank Love/ Mr. Cemetery rozjel nekonečně brutální klatovskou kombinaci samohrajkového disca a doom metalu. Svým bezelstným projevem, v němž se charisma gotického chroptiče něžně snoubí s medvídkem koalou, nalákal do svého dočasného pelíšku spoustu nadšeně reagujícího publika.

  Následující space popová performance v podání kapely Bert & Friends pak byla osvěžujícím halucinogenem v notách. Budoucnost českého mainstreamu, doufám.

  S blížícím se koncem rozhodně neusnul patnáctý ročník Mighty Sounds na svých vavřínových korunách, naopak. Nedělní závěr byl tvrdší úderů Marka Vašuta v Pěstech ve tmě. Božsky mě finálně seřezala trojice jevištních orgasmů – scénicky náležitě opulentní milovaní horrorbilly kingové Bloodsucking Zombies from outer Space, rozpustilí bosenští brázdiči sedmi žánrových moří Dubioza kolektiv a…

  …a finální punková nakládačka amerických monster z The Casulties.

  15. ročník Mighty Sounds přinesl řadu změn, z nichž většina byla k užitku – zúžení areálu, zmenšení počtu scén i redukce kapel zcela jistě přispěla k větší komunitní sevřenosti festivalu. I tak jsem řadu koncertních vystoupení i dalších atrakcí nestihl. Omlouvám se, leč nebylo to možné. Převážně z důvodů omezení způsobených fyzikálními zákony. Akce vyniká atmosférou pospolitosti takřka rodinné a nepostrádá poetickou příbuznost s dětskými tábory pro mírně odrostlejší jedince. Bez vedoucích, šikany a kanadských nocí, zato však se spoustou zábavy, tance a bojových her.

  Mighty Sounds vol. 15 neděle / SundayMusic by: DiscoBalls and Glad For Today

  Zveřejnil(a) Mighty Sounds dne Úterý 16. července 2019

  Mighty Sounds jsou šperk, nejspíše kroužek v nosní dírce nádherný holky, jež zove se Česká klubová kultura. Je organizována osobnostmi z jejího středu a zároveň nejen pro ně. S láskou, pokorou i jasnou vizí. S úctou se klaním jejich odvedené práci. Jen tak dál, vážení.

  Děkuji velmi a na příště těším se!

  ///

  Více na i-DN:

  Mighty Sounds


  Komentáře k článku: Srdečné pozdravy z Mighty Sounds (No. 3)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,