Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Špičky pantomimy v Poličce

  Druhý ročník Mezinárodního festivalu pantomimy začíná 16. září 2013. Na Mime Festu vystoupí mimové z České republiky, evropských zemí i USA. Součástí festivalu budou také mimové v ulicích, představení pro školy a workshopy.

  mimefest_logo_web-2013MIME FEST se uskuteční letos opět ve východočeské Poličce ve dnech 16.-22.9.2013. Na festivalu se představí mezinárodně uznávaní profesionální mimové nejen z Česka, ale i z USA, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Zásadní je i mezinárodní fúze pantomimických vzdělávacích center a vystoupení jejich studentů, tedy nové generace mimů zemí Visegrádu a Německa. Vedle představení pro veřejnost se diváci mohou těšit i na mimy na poličském náměstí.

   Cílem festivalu je obnovení zapomenuté slavné éry české pantomimy, pokračování v její tradici a vytvoření platformy pro pantomimu. Usiluje o rehabilitaci téměř zapomenutého oboru, který dnes dokáže překvapit svou moderní podobou. Tendencí je také seznámení diváka se současným uměním pantomimy a to na mezinárodní úrovni,  říká jeden ze zakladatelů festivalu Radim Vizváry, který je rodákem z Poličky a v současné době jedním z nejvýraznějších mimů ve světě.

  Během týdenního trvání Mime Festu se budou každý večer konat představení pro veřejnost. České pantomimické umění bude prezentovat například Boris Hybner, Anna Polívková, Vojta Švejda či Radim Vizváry, ze Slovenska Miro Kasprzyk a Adrian Ohrádka, z Polska Bartolomiej Ostapczuk nebo přední představitelka německé pantomimy Anke Gerber.

  Představí se i nové pantomimické soubory, např. dívčí soubor Mime Fatal, Mime Marmelade ze Slovenka, polské seskupení Teatr Sztuka Ciala, berlínský mim Elastisch nebo český soubor Divadlo pantomimy, které pod názvem Kluci z Pixly představí tragikomický příběh o pěti klucích, kteří opustí dětský domov. Velkým lákadlem jsou i představení studentů Katedry pantomimy HAMU, např. s velmi úspěšnou pantomimou Piráti.

  Studenti Katedry pantomimy HAMU představí úspěšnou pantomimu Piráti FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Studenti Katedry pantomimy HAMU představí úspěšnou pantomimu Piráti FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Nedílnou součástí programu tvoří pantomimické dílny, které povedou profesionální mimové. Na workshopy se mohou přihlásit jak studenti uměleckých škol, tak i široká veřejnost. Američanka Francesca Jandasek na jednom z workshopů vůbec poprvé v Evropě představí nejmodernější metodu pohybové výchovy pro tanečníky a mimy Gyrotonic. Dále Oliver Pollak z Berlína, který je studentem světoznámého mima Marcela Marceaua, nabídne studentům techniku mimu, tzv. Mime Corporeal. Tuto techniku vynalezl ve Francii v 50. letech E. Decrouxe, který svým uměním dal impuls vzniku moderní pantomimy ve světě. Mezi další lektory patří i zakladatel maďarské pantomimy Zoltan Kárpáthy nebo známý polský herec a představitel pantomimy Jerzy Winnicki.

  Každý den budou též probíhat speciální představení pro žáky základních a středních škol a připravena jsou i rodinná představení.

   První ročník Mime Festu, který se konal vloni zaznamenal fenomenální úspěch. S největším úspěchem se setkal Večer pantomimy, který bude letos opět na programu. Během jednoho večera se představí několik mimů a zahrají to nejlepší se svého repertoáru v krátkých scénkách. Představí se skutečné špičky pantomimy a věřím, že stejně jako minulý rok budou diváci nadšeni,  říká Petra Jílková, produkční Mime Festu.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. září 2013

  Komentáře k článku: Špičky pantomimy v Poličce

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,