Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Spectaculo Interesse rozdalo ceny

  Dvanáctý ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse dnes – v pátek 6. října – skončil. V 16 hodin se konal slavnostní ceremoniál s vyhlášením výsledků a předáním cen. Následovalo závěrečné představení Divadla DRAK z Hradce Králové O bílé lani. Hlavní cenu získala inscenace Anywhere francouzského souboru Théâtre de l ´Entrouvert.

  Dnes naposled mohli diváci navštívit 12. ročník mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse. Bienále se letos konalo od neděle 1. října, nabídlo celkem 21 soutěžních a 16 nesoutěžních představení a představilo loutkáře ze 13 zemí světa. Odehrálo se na čtyřech divadelních scénách. Součástí programu bylo i představení obřích svítících loutek Dundu v Trojhalí Karolina, které navštívilo přibližně šest set diváků. Novinkou letošního ročníku byl pravidelný doprovodný program v Cooltouru s názvem Loutky v pytli a celodenní program pro děti v Šapitó Nadace ČEZ.

  Tříčlenná odborná porota se letos rozhodla udělit celkem čtyři ceny – Hlavní cenu náměstka primátora statutárního města Ostrava, Cenu Františka Řezníčka, Cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje a Zvláštní cenu poroty. Porotě letos předsedala Nina Malíková (CZ), jejími dalšími členy byli Livija Kroflin (HR) a Peter Palik (SK).

  Hlavní cenu náměstka primátora statutárního města Ostrava získala inscenace Anywhere francouzského souboru Théâtre de l ´Entrouvert. FOTO archiv

  Hlavní cenu náměstka primátora statutárního města Ostrava letos získala inscenace Anywhere francouzského souboru Théâtre de l ´Entrouvert za inovativní spojení výtvarného konceptu a tématu. Cenu předal náměstek primátora Zbyněk Pražák.

  Cenu náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje obdržel soubor Théâtre Puzzle z Kanady za animaci a kreativní využití materiálů v inscenacích Plastic a Without Title. Předal ji 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

  Cenu Františka Řezníčka udělenou Michailu Šelmoncevovi za herectví a práci s loutkou v inscenaci Vanya předala ředitelka Divadla loutek Ostrava Jarmila Hájková.

  Zvláštní cenu poroty obdržel soubor Lale.Teatr z Polska za provokativní autorské zpracování problémů současného dětského světa v inscenaci Prosta historia.

  Ocenění předala předsedkyně poroty Nina Malíková. Při rozhodování pro nás byla hodnotícím klíčem jistá perspektiva pro další vývoj loutkového divadla a schopnost využít metaforické možnosti loutkového divadla pro co nejpřesnější a nejčitelnější vyjádření zvoleného tématu, řekla při slavnostním zakončení. Vyzdvihla dramaturgii festivalu, která podle ní dokázala, že Spectaculo Interesse má nejen vzestupnou tendenci, ale opravdu mezinárodní úroveň. Další ročník mezinárodního loutkářského biennale se uskuteční v roce 2019.

  ///

  VYJÁDŘENÍ PŘEDSEDKYNĚ POROTY NINY MALÍKOVÉ

  Nina Malíková. FOTO archiv

  Bývá už tradičním povzdechem poroty problém, jak hodnotit množství festivalových představení, která nespojuje ani věková divácká adresa, ani jejich dimenze (časové i prostorové), použití techniky či to, zda jde o verbální či nonverbální produkci. Spojovalo je tentokráte jen jediné: loutka v tom nejširším slova smyslu, její výrazové možnosti a schopnost vypovídat o tomto světě.

  Na letošním Spectaculu Interesse jsme viděli nepřeberné množství loutkářských technik a prostředků – od obřadních průvodových loutek, přes stínohru, propojení s multimédii, nejrůznější marionety co do velikosti i počtu vodicích nití, loutky plošné i prstové, manekýny, černé divadlo, masky, loutky z plastikových pytlíků i papírových kapesníčků a sporadicky i maňásky… chyběly snad jen javajky. Viděli jsme loutkové divadlo poetické i politické, čisté a srozumitelné i halící se jen do osobní výpovědi.

  Festivalová představení jsou vždy vnímána v kontextu celkové kompozice festivalu a ve spojení s publikem, a proto také mohou být různě přijímána ta, která na domácí půdě či jiných festivalových konfrontacích získala vavříny a zde se stala třeba jen barevnou součástí programové mozaiky. Naopak, díky publiku, prostředí i momentálně rezonujícímu tématu mohou překvapivě zazářit i inscenace neznámé a zdánlivě nenápadné. To všechno nám nabízí právě jen divadlo, jehož je to loutkové – jak ukázala všechna festivalová představení – rovnoprávnou a inspirativní součástí.

  Při rozhodování poroty byla pro nás hodnotícím klíčem jistá perspektiva pro další vývoj loutkového divadla a schopnost využít metaforické možnosti loutkového divadla pro co nejpřesnější a nejčitelnější vyjádření zvoleného tématu. V tak široké paletě titulů byla ale možnost udělit oficiálně jen tři ceny pro náš závěrečný verdikt limitující a přimlouváme se do budoucna o její rozšíření.

  Jménem poroty bych chtěla na tomto místě poděkovat za možnost vidět tak bohatou nabídku variací na téma loutkové divadlo – ať už v soutěžních představeních, v doprovodném programu či v zajímavých diskuzích – a zdůraznit zvláštní poděkování dramaturgii celého festivalu, která v letošním ročníku dokázala, že má Spectaculo Interesse jako festival nejen vzestupnou tendenci, ale opravdu mezinárodní úroveň.

  • Autor:
  • Publikováno: 6. října 2017

  Komentáře k článku: Spectaculo Interesse rozdalo ceny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,