Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Speciální operní vlak Praha-Ostrava

  Národní divadlo moravskoslezské zve na druhý, květnový blok Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024 speciálně také pražské (olomoucké) diváky! Stihnou to pohodlně na otočku speciálním operním vlakem. Ve spolupráci s Českými drahami zajistilo divadlo vlakové spojení mezi Prahou a Ostravou na čtyři představení z osmi: V sobotu 4. května vypravujeme vlak na operu Braniboři v Čechách, v úterý 7. května na Dvě vdovy, ve čtvrtek 9. května je na programu Hubička a v sobotu 11. května bude možné vlakem dojet z Prahy přes Olomouc až k Čertově stěně. Vlaky budou vyjíždět z Prahy vždy po 13. hodině, do Ostravy dorazí v 17.30 a z Ostravy pak zpět vyjedou po každém představení s dostatečnou rezervou ve 23.00. Jízdenky bude možné koupit od čtvrtka 4. dubna od 10:00 pouze prostřednictvím webu NDM nebo osobně v centrální pokladně ostravského divadla spolu se vstupenkou.

  Foto: Adam Živnůstka

  V Ostravě tak v květnu ještě jednou zazní osm Smetanových oper v uceleném bloku, v pořadí, v jakém je skladatel napsal a ve vlastním nastudování souboru opery NDM. Výjimkou je slavnostní Libuše – ta blok v koncertním provedení s orchestrem Janáčkovy filharmonie Ostrava uzavře; stejně tomu bylo v březnu.

  Přijet z Prahy do Ostravy za operou a dostat se téhož večera zpět je dnes prakticky nemožné – neexistuje žádné spolehlivé a pohodlné spojení z Ostravy do Prahy po skončení představení, což je vždy zhruba po 22. hodině. V květnu se v Ostravě hrají některé zápasy Mistrovství světa v hokeji a hotelové kapacity ve městě jsou naplněny už teď, což odrazuje i ty zájemce, kteří by chtěli v Ostravě po operním představení přespat. S Českými drahami jsme proto exkluzivně dohodli mimořádné spojení na čtyři představení květnového bloku Smetanovského operního cyklu. Dva pojedou v sobotu, jeden ve středu před státním svátkem a jeden den po svátku, shrnul Jiří Nekvasil, ředitel NDM a iniciátor projektu Smetanovského operního cyklu Ostrava 2024.

  Foto: Adam Živnůstka

  Cena zpáteční jízdenky z Prahy, Kolína, Pardubic a České Třebové bude výhodných 500 korun, z Olomouce 250 korun. 50% slevu mají senioři nad 65 let, studenti s ISIC a pedagogové s ITIC.

  Ostravskou cílovou a nástupní stanicí je zastávka Stodolní (nejbližší divadlu). Ve vlaku bude možné zakoupit občerstvení. Jízdenku bude možné koupit jen na obě jízdy (tam a zpět) a jen ke vstupence na představení – do vlaku bude možné nastoupit pouze se vstupenkou i jízdenkou.

  Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024 připravovalo Národní divadlo moravskoslezské 10 let. Vloni na podzim a letos měly obnovenou premiéru starší inscenace tak, aby všechny dokončené opery divadlo mohlo nabídnout divákům právě v březnovém a květnovém termínu k oběma kulatým Smetanovým výročím a k Roku české hudby 2024.

  Foto: Adam Živnůstka

  Zájem diváků o březnový – první blok cyklu – byl velký. Hlediště obou divadelních budov byla zaplněna z 94 % a Smetanovy opery viděly v Ostravě na 4 tisíce diváků. Některá představení byla vyprodána dlouho dopředu a skvěle se už plní i květnový blok. Pochvalné recenze na jednotlivá březnová představení i celý cyklus stále přicházejí z Česka i ze světa. Hostili jsme také zhruba dvě desítky zahraničních recenzentů.

  Foto: Adam Živnůstka

  Resumé a pořadí představení všech oper v květnu: Dne 4. května zahájí Národní divadlo moravskoslezské druhý blok cyklu opět první Smetanovou operou Braniboři v Čechách, následovat budou Prodaná nevěsta (5. května), Dalibor (6. května), Dvě vdovy (7. května), Hubička (9. května), Tajemství (10. května), Čertova stěna (11. května) a 12. května zazní v jediné repríze koncertní provedení Libuše s Janáčkovou filharmonií Ostrava, sólisty a Pražským filharmonickým sborem; dirigentem bude opět stejně jako u premiéry v březnu Robert Jindra.

  Diváci mají v květnu poslední možnost vidět Smetanovy opery u nás v Ostravě takto v kompletu, některé už v derniéře a u některých plánujeme ještě reprízy. Na repertoáru opery NDM ale zůstane pro příští sezóny jen Prodaná nevěsta, v roce 2025 se vrátí také Hubička. Tři naše operní inscenace vezeme na festival Smetanova Litomyšl, tři Smetanovy opery v našem nastudování odehrajeme v lednu 2025 v Plzni, připomněl ještě Jiří Nekvasil.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2024

  Komentáře k článku: Speciální operní vlak Praha-Ostrava

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,