Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kritika

  Sparta uhrála v Arše remízu

  Ve čtvrtek 15. listopadu začal v Divadle Archa 3. ročník mezinárodního divadla s přesahem Akcent 2012. Jeho letošní podtitul zní Nebuďte zatáhlí. Symbolem je pak sousloví Osobní opona, což ředitelka festivalu Jana Svobodová vysvětluje jako varování před „zatahováním se“ před problémy světa. Festivalem chce naopak ukazovat různé pohledy na svět, burcovat diváckou aktivitu, být pro ty, co nejsou „zatáhlí“.

  První produkcí (a současně premiérou) Akcentu 2012 bylo představení Dáme, dáme, dáme gól. Fotbalová opera připravená skupinou z belgického Gentu Het Kip, jež je součástí tamního divadla Campo. Projekt – přesněji jeho půdorys – již inscenovali doma v Belgii a ve Finsku. Pracují vždy s místními fotbalovými fanoušky a formou muzikálových show či spíš komediálního pohybového divadla s lehce dodanými (para)dokumentárními prvky připraví představení, jež je lehce jízlivým a ironickým, ale především laskavým vhledem do fotbalového fanouškovského chování toho kterého města či komunity. Jeho hodnota tkví v uvolněnosti, nadhledu a svěžesti. A to se v Arše povedlo.

  Kotel sparťanských fanoušků v hledišti Archy. FOTO DAVID KUMMERMAN

  Diváci seděli na jevišti a hleděli do „kotle“ zhruba padesáti sparťanských fanoušků, který stál na schodovitých stupních hlediště. Za zády diváků – proti „kotli“ – se pak promítaly šoty z různých fotbalových zápasů a dramatických okamžiků, na které „kotel“ živě reagoval: nadšením, smutkem, tancem, komentáři. Sem tam vznikaly i minidramatické scénky mezi jednotlivci, sem tam někdo mluvil o sobě (dojemná postarší fanynka).

  Skupinové  choreografie byly tak trochu ve stylu sportovních roztleskávaček. FOTO DAVID KUMMERMAN

  Samo o sobě sympatické, vtipné, divadelně (dramaticky) však značně nedotažené. Ona „nedotaženost“ spočívala třeba už v samé délce produkce, jež zdaleka nekorespondovala s reálným časem fotbalového zápasu – představení (byť o dvou poločasech s přestávkou) trvalo asi hodinu. A sonda do života fotbalových fanoušků, rozkrývání archetypů jejich chování to nebyla vůbec. Pokud se objevila dramatická situace, byla jen lehce nastíněná a rychle odplula mimo centrum zájmu diváků i autorů. Herci (spíše „aktéři“) byli a chovali se během představení – vyjma vtipných skupinových  choreografií tak trochu ve stylu sportovních roztleskávaček – především sami za sebe. A tak největší kvality produkce byly právě v tom, co si festival zřejmě klade za svůj prvotní cíl: většina účinkujících byla naprostými divadelními amatéry, snad skutečnými sparťanskými fanoušky, kteří se v Arše sešli jen pro tuto příležitost. Několik dnů zkoušeli a pak „vysmahli“ toto celkem svěží divadelní dílko. Laskavé, milé a úsměvné. A po představení se objímali, zdravili s kamarády, rodiči a známými a všichni společně pak šli do foyeru na pivo a housku s párkem, kde večer pokračoval nerušeně (včetně následných koncertů) dál.

  Sonda do života fotbalových fanoušků, rozkrývání archetypů jejich chování, to nebyla vůbec. FOTO DAVID KUMMERMAN

  Divadlo v jiných souvislostech. Divadlo v jiných komunitách. Divadlo s přesahem.

  Hodnocení: @@@

  Campo / Het Kip: Dáme, dáme,dáme gól – Fotbalová opera. Koncept: Gilles De Schryver, Yahya Terryn, Oliver Roels & Lien Maes, režie (Praha): Gilles De Schryver, Johan Knuts & Ineke Nijssen, odborná konzultace: Jaroslav Nykl, dramaturgie festivalu Akcent: Jana Svobodová, produkce: Lucie Špačková. Česká premiéra 15. listopadu 2012 v Divadle Archa v Praze.

  Festival Akcent 2012 v Divadle Archa  pokračuje do neděle.

  Více info: Festival Akcent 2012


  Komentáře k článku: Sparta uhrála v Arše remízu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,