Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Soubor Spitfire Company oslnil festival Fringe

  Nezávislý divadelní soubor Spitfire Company dnes převzal na největší světové divadelní přehlídce The Edinburgh Festival Fringe ve Skotsku hlavní divadelní cenu The Scotsman Fringe First Award, která v roce 2023 slaví padesátileté výročí. Odnesl si ji za absurdně humorné večerní zpravodajství ruské televize Konec člověka?!?, se kterým letos od 7. srpna reprezentuje v Edinburghu Českou republiku.

  Foto: archiv divadla

  Jsem šťastný, že se nám povedlo proměnit nominaci na hlavní cenu ve vítěznou. To pro Konec člověka?!? znamená úplně novou budoucnost. Čeká ho obnovené uvedení v Čechách a doufám, že i ve světě, protože o představení se začínají zajímat promotéři prestižních festivalů a divadel, říká Petr Boháč, režisér a spoluzakladatel Spitfire Company. Cena The Scotsman Fringe First Award je nejstarším udělovaným oceněním a je dedikována inscenacím, které se nebojí experimentovat a hovořit o palčivých sociálních a existenciálních tématech.

  Že by si soubor mohl odnést The First Fringe nasvědčovaly všechny pochvalné a vysoce hodnocené recenze z řad kritiků The Guardian, The Telegraph a ostatně i The Scotsman, které v průběhu festivalu vycházely. Kritici nejvíce oceňovali angažovanost propojenou s krutým absurdním humorem vytvářející směs silných divadelních obrazů, dodává k recenzím Boháč.

  Konec člověka?!? je inscenace  o moci bezmocných, ve které se Petr Boháč nechal inspirovat literární tvorbou nejvýznamnější současné běloruské spisovatelky a nobelistky Světlany Alexijevičové.  V jeho podání vznikla inscenace, která je mrazivou zprávou o životě v dezinformačním pekle konstruovaným vládními masmédii současného Ruska nebo Běloruska.  Do rolí televizních moderátorů obsadil ruské performery Ingu Zotovu-Mikshinu a Romana Zotova-Mikshina, kteří již řadu let žijí a tvoří v Praze. Jejich autenticita a schopnost ostře osvětlit ruskou současnost a sovětskou minulost vnáší do inscenace uvěřitelnost a notnou dávku černého humoru.

  Vzhledem k aktuálnosti tématu se umělci ze Spitfire Company rozhodli všechna vystoupení na The Edinburgh Festival Fringe věnovat běloruské vězeňkyni svědomí Palině Šarendě Panasjukové a poslat jí z každého uvedení pohlednici. Každé představení Konec člověka?!? tak je nejen připomínkou současné totalitní moci Ruska a Běloruska, ale i nelidského případu Paliny Šarendy, kterou Lukašenkův totalitní režim drží v zajetí.

  Předchozí působení Spitfire Company na festivalu Fringe 

  Na festivalu Fringe se soubor vůbec poprvé představil v roce 2013 s multižánrovým projektem One Step Before the Fall, který tematizuje motiv boje, vyčerpanosti, projevů Parkinsonovy choroby a kolapsu. Za tento počin si odnesl Herald Angel Award a nominaci na Total Theatre Awards. Dva roky poté získal nominaci Total Theatre Awards za představení Antiwordsinspirované dílem Václava Havla. Stejnou nominaci obdržel i v roce 2017 za představení Vypravěč pojednávající o tématu úmrtí dítěte. Posledním vystoupením byla Miss Amerika s Miřenkou Čechovou.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. srpna 2023

  Komentáře k článku: Soubor Spitfire Company oslnil festival Fringe

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,