Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Somálský pirát před olomouckým soudem

  Divadelní Flora představila znělku jubilejního dvacátého ročníku festivalu. Hlavní roli v něm sehrála nejoceňovanější herečka německojazyčné divadelní scény Stefanie Reinsperger, která se tu hájí jako somálský pirát před olomouckým vrchním soudem.

  flora 2016

  Stefanii Reinsperger jsem poprvé viděl v inscenaci Palmetshoferova Celibátu v režii Roberta Borgmana. Okamžitě mě nadchla, stejně tak i později v roli Nory v Pařízkově düsseldorfské inscenaci, popsal svá setkání s herečkou ředitel Divadelní Flory Petr Nerušil. Chtěli jsme Stefanie prezentovat jako Osobnost festivalu, z čehož měla upřímnou radost. Díky vstřícnosti rakouské strany se na Floře objeví hned třikrát a myslím si, že to pro festivalového diváka bude naprosto úžasný zážitek, dodal Nerušil. Vídeňskou rodačku, kmenovou herečku tamního Volkstheateru, uvidí olomoucké publikum v inscenacích Směšná temnota (16. 5. od 20.00, Moravské divadlo), Sebeobviňování (17. 5. od 19.30, tamtéž) a O moc krátkých nožičkách (17. 5. od 22.00, Divadlo K3, Umělecké centrum UP). Vzhledem k temperamentu a nasazení nás nepřekvapuje, že sama přišla s nabídkou odehrát trojici představení během dvou dnů, uvedl Nerušil.

  Nepřekvapil pak ani námět festivalové znělky a vizuál, jehož je Stefanie hlavní tváří. Materiál vznikal v půlce února přímo ve Volkstheateru, autory jsou fotograf Ondřej Hruška a grafik Vladimír Vaca. Natáčení a focení probíhalo skvěle. Vůbec jsem nevěděla, jak velké ty plakáty nakonec budou, takže jsem byla dost překvapena – v dobrém slova smyslu. Když jsem ukazovala tátovi výsledné fotky, řekl mi: „Vypadají výborně, ale prosím tě, pořádně se umyj, než tam pojedeš!“, svěřila se Stefanie Reinsperger. Dvacetivteřinový spot tvoří parafráze textu Wolframa Lotze, který je prologem hry Směšná temnota. Vystupuje v něm somálský pirát Michael Ultimo Pussi, ztvárněný vídeňskou herečkou. Michael vyrůstal v docela drsných podmínkách. Mám tuto postavu moc ráda. Humorným způsobem vysvětluje, co je to ten náš evropský integrační problém, popsala roli Stefanie Reinsperger, jejíž tvář ve videu pokrývají nánosy rtěnky a hlíny. Je to druh obličejové masky, navíc docela zdravé. Doporučuju všem, co přijdou na představení, aby si ji pak také vyzkoušeli, dodala Reinsperger. Do příprav vizuálu a spotu se ve Vídni zapojil i režisér inscenace Směšná temnota Dušan D. Pařízek. Barbarská maska nás z plakátu vyzývá na souboj. Herečka roku se mění v rušivém obrazu na zneklidňující zjev, komparzistu z třetího světa, uvedl autor znělky Ondřej Hruška a dodal: Je to výměna rolí. Kdo je soudce a kdo obžalovaný?

  XX. Divadelní Flora začíná v pátek 13. května, potrvá deset dní a ve zhruba padesáti produkcích se představí divadelníci šestnácti národností.

  Podrobný festivalový program lze nalézt na webových stránkách www.divadelniflora.cz. Předprodej vstupenek zajišťuje pokladna Moravského divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. května 2016

  Komentáře k článku: Somálský pirát před olomouckým soudem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,