Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  ŠOK: Připomínkování koncepce kultury za 12 dní!

  Veřejná debata o koncepci kultury v městě Brně bude. Magistrát města dosud k této klíčové události nezveřejnil žádné informace. Přinášíme je proto sami. Shrnujeme v nich, co se nám podařilo zjistit. Dále prosím věnujte pozornost webu Brno kulturní, kde jsme zveřejnili odpovědi Rady města na náš otevřený dopis. Nyní se budeme soustředit na mobilizaci odborné veřejnosti.

  Podařilo se zajistit veřejné připomínkování

  Magistrát měta Brna chystá veřejné připomínkování nové koncepce kultury již za dvanáct pracovních dní. Dosud přitom není nic oficiálně zveřejněno – termín, místo, způsob připomínkování, způsob vypořádání připomínek, ani samotný dokument, který má být připomínkován! Jisté je jen to, že do 31.1. 2012 by měl zpracovatel odevzdat finální strategický dokument včetně zapracovaní připomínek.

  Náměstkyně Bohuňovská na poslední chvíli zrušila schůzku

  Brno kulturní iniciovalo schůzku s Janou Bohuňovskou začátkem prosince. Nabídnutý termín 5. ledna 2012 iniciativa akceptovala. Avšak po Novém roce byli zástupci vyrozuměni, že je nutné jednání přesunout. Očekávali jsme, že právě na tomto setkání získáme potřebné informace k projednávání koncepce. Místo otevřené komunikace musíme ale pokoutně shánět neoficiální indicie , konstatoval rozčarovaně Martin Bernátek. Nový termín schůzky náměstkyně Bohuňovská stanovila na 26. ledna 2012.

  Postup politiků je nekorektní a zavádějící

  Několik důvěryhodných zdrojů potvrdilo, že veřejné připomínkování nové koncepce kulturní politiky má proběhnout již 24. ledna. Hned následující den 25. ledna se uskuteční řádné jednání zastupitelstva. Brno kulturní považuje takový stav za bezprecedentní a alarmující. Nechápeme, proč chtějí politici věc projednat v časovém presu. Pouze tím vyhrocují už tak dost napjatou situaci v oblasti kultury. Je to zásadní organizační selhání, které vyvolává další nové otázky a pochybnosti.

  Zpoplatní Brno veřejné diskuse?

  Dialogu o kulturní politice Brna se nebráníme, stojí v jedné z odpovědí radních na otevřený dopis (viz www.brnokulturni.cz). Jak si ale tento dialog radní představují, když takřka v předvečer diskuse není zveřejněn její termín, natož obsah? Snad by k medializaci veřejných diskusí mohlo přispět jejich zařazení mezi komedie pořádané magistrátem, a tím pádem i jejich zpoplatnění. Každý zájemce z řad veřejnosti by si pak zakoupil vstupenku a kvůli předprodeji by magistrát musel včas, tedy s dostatečným předstihem, zveřejnit termín diskuse i její program.

  Nesmíme zůstat pasivní

  Brno kulturní apeluje na všechny aktéry kulturního dění v Brně, aby bedlivě sledovali informace o chystaném připomínkování nové koncepce kulturní politiky, aby se na ně důkladně připravili a aby na ně rozhodně vyslali své zástupce.

  Veškeré podněty vítáme na mailu [email protected] .

  O všech novinkách budeme neprodleně informovat na www.brnokulturni.cz i na facebooku.

  8. ledna 2012


  Komentáře k článku: ŠOK: Připomínkování koncepce kultury za 12 dní!

  1. Václav Živný

   Avatar

   Neskutečné
   jak arogantně se politici chovají!! Co si vůbec o sobě myslí? Platívali jsme za kulturní národ, ale s touhle „šlechtou“ to je minulost…To, co nezničily krize, Hitler ani komunisti, zničí tito novodobí nýmandi….

   10.01.2012 (12.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,