Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Slovenské divado na Dramoxu

  Víc než třicet představení ze slovenských divadel nabízí online platforma Dramox. Mezi novinkami figuruje například Solo Lamentoso a M.H.L. od známé režisérky a performerky Slávy Daubnerové nebo konverzační komedie o krizi středního věku Výstup z bratislavské Nové scény. 

  Žena, která po čtrnáct let pouštěla sousedům nahlas operu, aby přehlušila štěkot psa. Skutečné události ze slovenského Štúrova inspirovaly slovenskou divadelnici Slávu Daubnerovou pro vytvoření hry Solo lamentoso, která je nově k vidění na online platformě Dramox. Foto: archiv Dramoxu

  Žena, která po čtrnáct let pouštěla sousedům nahlas operu, aby přehlušila štěkot psa. Skutečné události ze slovenského Štúrova inspirovaly slovenskou divadelnici Slávu Daubnerovou pro vytvoření hry Solo lamentoso, která je nově k vidění na online platformě Dramox. Případ mě od začátku fascinoval, protože má v sobě mnoho témat, která se dají dále rozvinout – například nemožnost obyčejných lidí dobrat se spravedlnosti. To ukazuje na jedné straně na obrovskou byrokracii státního aparátu, na druhé na jeho díry, řekla režisérka pro Divadelní noviny. Na platformě je k vidění i její inscenace M. H. L. o první ženě Gustava Husáka a první dámě slovenské divadelní režie Magdě-Husákové Lokvencové, jejíž ambice narážely na diktát totalitního režimu.

  Poprvé se na Dramoxu představuje legendární bratislavské Divadlo Nová scéna. Připravte se na pořádný Výstup! Tři muži během cesty na horský vrchol v brilantních dialozích britského dramatika Petera Quiltera řeší ženy, přátelství i krizi středního věku. V nabídce Slovenského národného divadla zase najdete slovenskou klasiku Bačova žena o nešťastné lásce nebo divadelně zpracovaný život učitele národů Labyrinty a ráje Jána Amosa se skvělým Martinem Hubou v hlavní roli. Aktuálním tématem se naopak zabývá inscenace Elity, která zkoumá, jak se elity komunistického režimu staly elitami porevolučními.

   

  Bratislavskou přehlídku pak můžete završit v kultovním Radošinském naivném divadle s trpkou komedií Tata a Soňu Norisovou a dalšími slovenskými hvězdami v hlavních rolích.

  Pokud se na Dramoxu rozhodnete zavítat do regionů, doporučujeme zastávku v Banské Bystrici. Tamní Bábkové divadlo na Rázcestí úžasně zpracovalo třeba Kocúra v čižmách nebo Gulliverovy cesty. V nitranském Divadle Andreje Bagara se zase můžete podívat na jedinečnou interpretaci Jánošíka a v trnavském Divadle Jána Palárika na magického Malého prince.

  • Autor:
  • Publikováno: 2. května 2023

  Komentáře k článku: Slovenské divado na Dramoxu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,