Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Názory – Glosy

  Sloupek

  Egon TobiášKoncem jara mě kontaktovala redaktorka DN, jestli bych nechtěl psát do novin sloupky. Samozřejmě jsem se ji snažil přesvědčit, že si spletla číslo, ale poznala mě po hlase. „Proč já?!“ zkusil jsem to přes city, ale byla neoblomná – když prý píšu „vtipné“ statusy na facebooku, sloupek nemůže být problém. Po deseti vteřinách hluboké meditace jsem souhlasil a hned na to mi došlo, že absolutně netuším, jak se takový sloupek píše.

  Obrátil jsem se jako obvykle na Google a optal se ho bez vytáček: „Kdo za mě napíše sloupek?“ – Google zcela ignoroval mou lišácky zvolenou formulaci a bez slitování mě zasypal odkazy s návody.

  „…sloupek stojí na vtipném námětu, konkrétní podnět zevšeobecňuje, často ironizuje,“ odrecitovala Wikipedie a já si přitom zamyšleně kousal nehet. Prošel jsem si aktuální sklizeň sloupků z nejčtenějších periodik: uprchlíci, islamisté, islamofobové, vedro, Řecko, Babiš. Nic mi nenechali!

  Přečetl jsem si tedy pro inspiraci Čapkův sloupek „O povaze kosů“ a vážně jsem se pobavil. Ten chlapík to tedy uměl. Na docela malou chvíli mě dokonce napadlo si ten jeho povedený sloupek tak trochu vypůjčit, ale při představě, že v roce 1931 vyšel v Lidovkách vlevo dole, a tím pádem se snadno mohl dostat do zorného pole našeho největšího znalce díla Ferdinanda Peroutky, jsem se orosil.

  Už už jsem to vzdával, ale pak jsem si představil křeslo. Takové to staré krásné s velkýma ušima a v tom křesle sebe coby kmeta. Na klíně mi v té představě seděla zhruba sedmiletá vnučka, já jí s pohnutím v hlase přečetl svůj první sloupek, ona se na mě dojatě zadívala a žadonila: „Dědečku, ještě jeden…“ V tu chvíli jsem se rozhodl, že ho napíšu. Doufám, že se mi povede.

  1_sloupek_komix_fmt


  Komentáře k článku: Sloupek

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,