Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Skupina VerTeDance triumfovala

  Festival TANEC PRAHA 2012 byl zahájen v pondělí 4. června v pražském divadle Ponec. Během slavnostního večera vystoupila  dvacítka domácích umělců, z nichž řada byla nominována na prestižní ceny České taneční platformy 2012. Ceny se udělovaly ve druhé části programu a oceňována byla především skupina VerTeDance. Inscenací roku je jejich dílo Kolik váží vaše touha?, Tanečnicí roku jeho spoluautorka a interpretka Lucia Kašiarová. Cenu za světelný design získal Pavel Kotlík za Found & Lost rovněž z dílny VerTeDance. Cenu diváka si odnesla Monika Rebcová.

  Tolik radosti přineslo převzetí šeku za nejlepší taneční inscenaci roku – Kolik váží vaše touha? skupiny VerTeDance. FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Dvě ceny už diváci České taneční platformy znali z jejího dubnového zakončení – za světelný design a diváckou.
  Institut světelného designu udělil už počtvrté Cenu za světelný design. Letos rozhodovala porota ve složení Vincent Longuemare, Jan Koťa Rolník a Vladimír Burian. Cenu  získal Pavel Kotlík za inscenaci Found & Lost v produkci VerTeDance. Podle expertů poroty byla v tomto díle:  jasně čitelná schopnost světlem definovat a ustavit funkční konzistentní prostor, který tanečníky ani neskrýval, ani nedusil, a který naprosto podporoval koncepci představení.

  Dalším, již známým oceněním České taneční platformy, je Cena diváka o které hlasovala platící část publika festivalu. Získala ji Monika Rebcová, choreografka a pedagožka, která se svou inscenací Afrika – smíření zaměřila na africký kontinent a jeho živelnou tanečnost a neúnavně se věnuje stylu „afro–contemporary“.

  Diváky oceňovaná inscenace Afrika – smíření… FOTO FILIP HABART

  Jména dalších oceněných se nejen diváci dozvěděli až v pondělí. Na ceně pro Tanečnici roku se vzácně shodla většina členů mezinárodní jury. Z devíti členů nominovalo na první místo Lucii Kašiarovou pět a celkově tak získala 16 bodů. Jednou byly na 1. místo nominovány i Martina Hajdyla Lacová a Bára Látalová.  V součtu bodů získala Martina 9 a Bára 8 bodů. Lucia Kašiarová získala cenu Tanečnice roku za expresivní výkon v projektu Kolik váží vaše touha?, na kterém spolupracovala i autorsky. Živelnost, osobitost a zároveň preciznost, s níž svou postavu vytvořila, nechává pokaždé silný a nezapomenutelný dojem, řekla Yvona Kreuzmannová, předsedkyně poroty. Čtyři zahraniční členové poroty k tomu dodávají: Bez ohledu na to, kdo letošní cenu vyhrál, všechny tři nominované osobnosti zasluhují velkou pozornost a uznání.

  Cenu Taneční inscenace roku získalo dílo Kolik váží vaše touha?, autorek Veroniky Kotlíkové, Terezy Ondrové, Heleny Arenbergerové a Lucie Kašiarové v produkci VerTeDance s kapelou Zrní. Skupina VerTeDance opět volila dobře. Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová se v něm vrátily ke spolupráci s Helenou Arenbergerovou a nově přizvaly další silnou osobnost, Luciu Kašiarovou. Každá je naprosto jiná a originální, každá nese svůj autorský podíl. Nyní už víte, že tři z nich už se dnes mohou pyšnit oceněním Tanečnice roku. V roce 2008 to byla Helena, předloni Tereza a nyní Lucia,  říká Yvona Kreuzmannová. Zahraniční experti ocenili především skvělou spolupráci tanečnic s hudebníky: Kapela Zrní je přítomna na scéně velmi citlivým způsobem. Jeho vynikajícím efektem je, že přestože jsou muzikanti a tanečnice na scéně odděleni, působí naprosto propojeně, v dokonalé souhře.

  A kolik váží vaše touha? FOTO ARCHIV DIVADLA PONEC

  Vítězné dílo vyhrálo s jasným náskokem, přestože letos byl standard tak vysoký, že z pěti nejvýše nominovaných děl měla čtyři díla i nominaci na stupeň nejvyšší. VerTe Dance jich ovšem získali hned pět a celkově jednoznačně nejvíce bodů – 18. Za nimi se umístila další díla v tomto pořadí: 2. místo – Brut skupiny NANOHACH získalo celkově 9 bodů, z toho jednu nejvyšší nominaci. 3. místo – dílo Nedotknutelní skupiny Spitfire Company se 6 body za dvě nominace na vítěze. 4. místo – dílo SoloS (part III) Martiny Hajdyly Lacové skupiny ME-SA získalo 5 bodů. 5. místo – dílo Muži Adély Laštovkové Stodolové a SKUTRU získalo 4 body a jednu nejvyšší nominaci.

  Oceněná i nominovaná díla budou k vidění v červnovém programu festivalu TANEC PRAHA 2012 v regionech a v příští sezóně v Praze v divadle Ponec, Studiu ALTA, divadle Alfred ve dvoře, Roxy/NOD a dalších.

  • Autor:
  • Publikováno: 5. června 2012

  Komentáře k článku: Skupina VerTeDance triumfovala

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,