Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Škola žen komedií roku

  Včera, v pondělí 1. února, byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny XVI. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Závěrečný Galavečer smíchu v režii Jana Brichcína uváděli Hynek Čermák a herečky pardubického divadla Petra Janečková, Jana Ondrušková a Veronika Macková. Program večera opět snímala Česká televize, která ho poté v posunutém přímém přenosu odvysílala na programu ČTart.

  VCD-image003

  Diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm vybraných komedií, které v roce 2015 vznikly na jevištích českých a moravskoslezských profesionálních divadel. Další komediální představení zájemce čekala v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu je právě svým zaměřením unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech opomíjen.

  O titul Komedie roku 2015 se v letošním ročníku utkaly situační komedie nejen o lásce Dokonalá svatba Městského divadla Zlín, rychlopalná konverzačka Jméno o vztazích mezi muži a ženami v podání herců Městského divadla Brno, Lidská tragikomedie – groteskní podobenství o ztroskotání mladických snů pražského Divadla v Dlouhé, Molièrova Škola žen z libereckého Divadla F. X. Šaldy, divadelní podoba humoristické knihy o předobrazu Saturnina s názvem Zavolejte Jeevese českobudějovického Jihočeského divadla, hudební V+W Revue připomínající slavnou éru Osvobozeného divadla z produkce pražského Divadla ABC a romantická duchařská komedie Mezi nebem a zemí pořádajícího souboru Východočeského divadla.

  Soutěžní komedie hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení divadelní recenzenti Jana Paterová a Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý, režisér Otakar Kosek a herec, režisér i dramaturg Petr KlariN Klár. Alternativou odborné poroty byla stejně jako v minulých ročnících studentská porotasestavená tentokrát studentkami JAMU Brno, Univerzity Pardubice, Slezské univerzity Opava a pardubického Gymnázia Dašická. Své hlasy samozřejmě odevzdávali i sami diváci.

  Popáté v historii festivalu byla vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od Kafkovy sochy Genia v průčelí historické budovy VČD, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Držiteli ceny, kterou doprovází originální plastika akademické sochařky Kláry Klose,již jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna a David Drábek.

  Divadlo F. X. Šaldy Liberec - Škola žen. FOTO archiv DFXŠ Liberec

  Divadlo F. X. Šaldy Liberec – Škola žen. FOTO archiv DFXŠ Liberec

  ///

  Výsledky:

  Komedie roku 2015

  Molière / Škola žen
  Režie a úprava Ivan Rajmont
  Divadlo F. X. Šaldy Liberec

  Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

  Alena Antalová v roli Elisabeth Garaud-Larchet v komedii Jméno v režii Petra Gazdíka
  Městské divadlo Brno

  Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

  Jan Vondráček v roli Jaroslava Pulce v komedii Lidská tragikomedie v režii Hany Burešové
  Divadlo v Dlouhé, Praha

  Cena odborné poroty

  Ladislav Klíma / Lidská tragikomedie
  Režie Hana Burešová
  Divadlo v Dlouhé, Praha

  Cena studentské poroty

  Matthieu Delaporte – Alexandre de La Patellière / Jméno
  Režie Petr Gazdík
  Městské divadlo Brno

  Komedie diváků 2015

  Matthieu Delaporte – Alexandre de La Patellière / Jméno
  Režie Petr Gazdík
  Městské divadlo Brno

  Cena Genia smíchu 2016

  Jan Vodňanský
  za celoživotní přínos divadlu malých forem a písňové texty, které jsou svým originálním humorem stále ryzí hodnotou české moderní poezie

  1. února 2016

  Radek Smetana, PR manažer VČD

  ///

  Více na i-DN: Pardubice opět oživí GRAND Festival smíchu

  • Autor:
  • Publikováno: 2. února 2016

  Komentáře k článku: Škola žen komedií roku

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,