Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Silence Speaks Louder (No. 1)

  V pražské La Fabrice začal v neděli 26. června Mezinárodní festival nonverbálního divadla Prague Nonverbal, který potrvá do 3. července.

  Nonverbal_480x300px_pozitiv

  Zahajovací večer byl spojen s projekcí filmů českého choreografa Jiřího Kyliána. Ministr kultury Daniel Herman mu předal cenu Silence Speaks Louder (Ticho mluví hlasitěji). Dalším jejím držitelem se stal in memoriam mim a pedagog Boris Hybner. Cenu za přínos nonverbálnímu divadlu předal jeho ženě herec a mim Boleslav Polívka. Přehlídka nonverbálního divadla představí tvorbu pěti zahraničních souborů většinou ověnčených mezinárodními cenami se stovkami repríz po celém světě.

  Borisi, chybíš, chybět budeš, ale zůstáváš v našich srdcích. Před Borisem, ať je kde je, klobouk dolů, řekl a smekl svůj slaměný klobouk Boleslav Polívka. Podobu ceny vytvořila česká designérka s mezinárodními úspěchy Eva Eislerová. Ministr Herman při předávání ceny Kyliánovi mu poděkoval nejen za jeho vysokou uměleckou profesionalitu, ale i za to, že dobré jméno české kultury šířil ve světě ještě v době, kdy byl v exilu. Děkoval mu nejen za zásluhy minulé, ale i za to, že ten čerstvý západní vzduch teď vnáší do naší země, protože to moc potřebujeme.

  Mlčení je silnější, řekl při předávání ceny Jiří Kylián s odkazem na její název. Jeho mezinárodně uznávaná a oceňovaná tvorba je neodmyslitelně spjata s Nizozemským tanečním divadlem, kam přišel v 70. letech, poté co po okupaci roku 1968 jako dvacetiletý odešel z tehdejšího Československa a byl angažován ve stuttgartském baletu. Je autorem více než 80 choreografií, z nichž velkou část převzalo na 40 předních zahraničních souborů.

  Diváci poté zhlédli tři jeho filmy, na nichž pracoval jako choreograf či (v posledním) dokonce jako režisér. Starší Car Men z roku 2006 je inspirovaný černobílými groteskami z prostředí automobilových závodů. Hlavními postavami jsou dvě dvojice tanečníků tehdejšího Kyliánova souboru NDT III a legendární vůz Tatra 87. Snímek Between Entrance and Exit je půlhodinová, tak trochu beckettovská filmová báseň z roku 2013 zamýšlející se nad odvěkým vztahem mezi mužem a ženou plným erotické vášně a bolesti v podobě silně obrazivého surrealistického snu hlavní hrdinky v podání Kyliánovy partnerky Sabine Kupferberg, jíž se v opuštěném bytě plném starého nábytku vyjevují vzpomínky na vztah se – zřejmě již zemřelým – partnerem v podání tanečníka a choreografa Davida Krügela. Poslední – nejnovější (z r. 2014) – snímek Schwarzfahrer byl šestiminutovým tanečně-pohybovým duetem Sabine Kupferberg s tanečníkem Patrickem Marinem ve staré pražské tramvaji, která projíždí starou Prahou a dostává se až do jakéhosi existenciálního bezčasí, kdy nikdo neví, kdo je řidič a kdo průvodčí, a všichni jsou černí pasažéři, kteří jedou vstříc smrti. Mezi pasažéry, kteří se v některých pasážích tohoto – opět víceméně surreálného – snu zjevují, jsou i čeští herci Josef Abrhám, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jiří Lábus či Oldřich Kaiser. Kameramanem snímku  je český kameraman Jan Malíř, se kterým se Kylián seznámil – jak řekl během večera – při natáčení filmu Václava Havla Odcházení.

  Simone Fassari a Camilla Pessi (Baccala Company) vystoupí na festivalu v pátek a v sobotu. FOTO archiv festivalu

  Simone Fassari a Camilla Pessi (Baccala Company) vystoupí na festivalu v pátek a v sobotu. FOTO archiv festivalu

  První ročník chystaného každoročního festivalu Prague Nonverbal představí v prostorech pražské La Fabriky tvorbu pěti zahraničních souborů. Jsou mezi nimi kanadsko-německý sólový projekt Leo v produkci Y2D & Chamaleon Productions, německé tanečně-novocirkusové představení Tangram Stefana Singa a Cristiany Casadio, novozélandská pantomimická komedie Nautilus v podání Trygva Wakenshawa, švýcarské duo Baccala Company s inscenací Pss Pss či norský Jo Stromgren Company s inscenací Nemocnice (The Hospital). V programu se objeví i slavné představení královéhradeckého divadla Drak Poslední trik Georgese Meliése či ukázky z tvorby mladých českých mimů, abolventů či studentů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění. Součástí festivalu jsou i volně přístupné odpolední dílny zúčastněných zahraničních umělců.

  Oceněný Jiří Kylián bude příští měsíc v La Fabrice zastoupen i výstavou svých fotografií Volný pád, která bude v místním Studiu 1 instalovaná od 6. do 22. července (volně přístupná od 11:00 do 19:00 h).

  ///

  Car Men: zde

  Úryvek z Between Entrance and Exit: zde

  Schwarzfahrer: zde

  /Z více zdrojů pro i-DN připravil hul/


  Komentáře k článku: Silence Speaks Louder (No. 1)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,