Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Severská dramatika i klaunérie v Akropoli

  Po loňském úspěchu festivalu Balkan Spirit, na kterém se jako hlavní hvězda představil kontroverzní slovinský performer Marko Mandič, přichází na začátku listopadu do Paláce Akropolis tentokrát spirit severský. Na festival Nordic Spirit letos plynně naváže Mime Fest Praha – v Paláci Akropolis tak diváci uvidí mimo jiné například pražskou premiéru nové inscenace Radima Vizváryho, TÝÝJÓÓ. Nordic Spirit slibuje dramaturgicky rozmanitý program, který potěší jak milovníky vážné hudby, fanoušky mladé generace divadelních tvůrců, tak příznivce mimického divadla.

  Historický film Utrpení Panny orleánské režiséra C. T. Dreyera doprovodí orchestr Berg FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Historický film Utrpení Panny orleánské režiséra C. T. Dreyera doprovodí orchestr Berg FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Festival zahájí v neděli 1. listopadu Orchestr Berg svým dalším inovátorským projektem. Tentokrát se umělecký šéf orchestru a dirigent Petr Vrábel rozhodl spojit kultovní historický film o Johance z Arku se sugestivní hudbou litevského minimalisty Broniuse Kutavičiuse, hvězdou současné litevské hudby. Živý hudební doprovod tak doprovodí historický film Utrpení Panny orleánské režiséra C. T. Dreyera. V úterý 3. listopadu bude program pokračovat scénickým čtením dvou her současné severské dramatiky v podání souboru 11:55. Jak se soubor mladých absolventů DAMU, charakteristický svým autorským přístupem, vypořádal se severskými texty, uvidí diváci v představení Za pět minut dvanáct na sever.

  Nordic Spirit zakončí finská klaunka Heli Väätäinen FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Nordic Spirit zakončí finská klaunka Heli Väätäinen FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Nordic Spirit zakončí ve středu 4. listopadu finská klaunka Heli Väätäinen. Její intimní představení zároveň odstartuje navazující festival Mime Fest Praha. Klaunská burleska Twist & Shout v podání finské umělkyně Heli Väätäinen, svým osobitým faux-pas stylem humorně pojednává o problematice, kterou zná na vlastní ‚páteř‘ – skolióze. Sama v dětství touto poruchou trpěla a díky svým zkušenostem nyní divákovi předává citlivě a s nadsázkou strasti, které s sebou nemoc nese. Myslete na jednu věc, které se chcete zbavit, a jednu, kterou jí chcete nahradit, řekla Väätäinen. Ve čtvrtek 5. listopadu se pak představí Radim Vizváry s pražskou premiérou svého klaunského představení s názvem TÝÝJÓÓ! Stejnojmenná kontroverzní postavička dostává dárečky, ve kterých nalézá věci, které dítěti do rukou rozhodně nepatří. Dělá to, co ho společnost nechce nechat dělat, a tak neukazuje, jaký je on, ale hlavně, jací jsme my.

  Dlouho jsem se kolem sebe koukal a zjistil jsem, že erotice jsme vystavení často. Jsou jí vystavené také děti. Řekl jsem si tedy, že udělám představení pro dospělé s tím, aby si uvědomili, jak své děti v dnešní době vychovávají, uvedl Vizváry.

  Program festivalu

  01. 11. 20:00 NORDIC SPIRIT: ORCHESTR BERG – PETR VRÁBEL – UTRPENÍ PANNY ORLEÁNSKÉ

  03. 11. 20:00 NORDIC SPIRIT:  11:55 – ZA PĚT MINUT DVANÁCT NA SEVER

  04. 11. 20:00 MIME FEST / NORDIC SPIRIT : HELI VÄÄTÄINEN (FIN) – TWIST & SHOUT

  05. 11.  20:00 MIME FEST : RADIM VIZVARY – TÝÝJÓÓ /PRAŽSKÁ PREMIÉRA/

  Více informací na: http://palacakropolis.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 27. října 2015

  Komentáře k článku: Severská dramatika i klaunérie v Akropoli

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,