Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Semjon Byčkov oslaví sedmdesátiny

    Šéfdirigent a hudební ředitel prvního českého orchestru Semjon Byčkov oslaví své sedmdesáté narozeniny, které připadají na středu 30. listopadu, třemi koncerty, na nichž zazní dvě páté symfonie. Pátou symfonii Ludwiga van Beethovena provede s Českou studentskou filharmonií a Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče s Českou filharmonií. Česká studentská filharmonie se do abonentního programu České filharmonie zapojí vůbec poprvé. Koncerty se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od středy 30. listopadu do pátku 2. prosince vždy od 19.30 hodin.

    Semjon Byčkov. Foto: archiv České filharmonie

    Moc se těším na to, že se v tomhle programu ocitnou na stejném pódiu členové České filharmonie spolu s naším mladým studentským orchestrem. To je jeden z nejhezčích narozeninových dárků, které jsem mohl dostat, říká šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov. Symbolická je pro mne i kombinace těchto dvou děl, protože Šostakoviče považuji za Beethovena 20. století. A čím Beethoven trpěl fyzicky, tím Šostakovič trpěl duševně. V tomto smyslu existuje mezi jejich dvěma osudy zvláštní spojení, stejně jako mezi oběma symfoniemi. V případě Beethovena se z jeho někdejšího hrdiny Napoleona, jemuž věnoval původně Eroiku, stal mezitím nepřítel, který napadl Rakousko, a v roce 1805 dokonce obsadil Vídeň. Podobně Šostakovič musel veřejně mluvit o své Páté symfonii jako o ‚odpovědi sovětského umělce na oprávněnou kritiku‘. Svým přátelům však přiznal, že závěrečná část je satirickým obrazem diktátora, záměrně prázdným, ale topícím se v bezbřehém pochlebování, připomíná Byčkov.

    Pátou symfonii Ludwiga van Beethovena uvádí Česká filharmonie často. Dosud ji provedla 230krát. Poprvé ji orchestr zahrál už 8. ledna 1898, dva roky po svém založení. Nejčastěji ji na program zařazoval Vilém Zemánek, celkem 49krát, shodně 25krát ji řídili Václav Talich a Václav Neumann. Semjon Byčkov Osudovou symfonii v pozici šéfdirigenta České filharmonie dirigoval zatím jen jednou. V červnu 2020 ji na Open Air koncertu na Státním zámku Sychrov věnoval zdravotníkům bojujícím proti covidu. Nyní zazní v provedení České studentské filharmonie, kterou na vystoupení vedle Semjona Byčkova intenzivně připravovali i Robert Kružík a Josef Špaček.

    Česká studentská filharmonie je orchestr složený z mladých nadšených hudebníků, převážně studentů a absolventů hudebních škol – gymnázií, konzervatoří a akademií. Uplatňují se v něm také současní a bývalí členové Orchestrální akademie České filharmonie. Od sezony 2013/2014 těleso pravidelně spoluúčinkuje na koncertech filharmonického vzdělávacího cyklu Čtyři kroky do nového světa (pod taktovkou Marka Ivanoviće), při koncertech Tučňáci v Rudolfinu (za řízení Vojtěcha Jouzy) a Kdo se bojí filharmonie (pod vedením Ondřeje Vrabce). V dubnu 2019 vystoupila Česká studentská filharmonie spolu s Idou Kelarovou a dětským pěveckým sborem Čhavorenge při koncertech Šun Devloro, které byly hudební oslavou Mezinárodního dne Romů. V listopadu 2019 orchestr hrál na Koncertu ke Dni studentstva – za účasti Joachima Gaucka a Petra Pitharta – pod taktovkou Roberta Kružíka. Na mimořádném koncertu Pomáháme s Českou filharmonií IV v červnu 2020 těleso řídil sir Simon Rattle. Dosud největší výzvou pro Českou studentskou filharmonii byl projekt s názvem A přece se učí! v únoru 2021. Bylo to jednak kvůli první umělecké spolupráci se Semjonem Byčkovem, jednak kvůli délce a náročnosti programu, který tvořilo šest kratších skladeb. Po nynějším prvním zapojení České studentské filharmonie do abonentního programu České filharmonie je v letošní sezoně naplánováno ještě jedno vystoupení. Dirigent Giovanni Antonini se studentským orchestrem nastuduje v únoru 2023 Symfonii č. 40 Wolfganga Amadea Mozarta.

    Pátou symfonii Dmitrije Šostakoviče Česká filharmonie poprvé uvedla na konci května 1946 v průběhu prvního ročníku Pražského jara. Taktovky se stejně jako při sovětské premiéře, která se uskutečnila v listopadu 1937 v rámci oslav dvacetiletého výročí říjnové revoluce, chopil skladatelův přítel Jevgenij Mravinskij. Od té doby ji první český orchestr hrál téměř čtyřicetkrát. Pro Semjona Byčkova je tato skladba osobně důležitá. Mimo jiné s ní v roce 1985 debutoval u Berlínských filharmoniků.

    • Autor:
    • Publikováno: 29. listopadu 2022

    Komentáře k článku: Semjon Byčkov oslaví sedmdesátiny

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,