Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Paměti, záznamy a deníky

  Sbohem, pane profesore! (No. 12)

  Pana profesora jsem znal z vyprávění starých ochotníků. Zase přijede ten Císař, říkali liboherci a v hlase měli hrůzu.

  Červený Kostelec 2015. Foto Tomáš Kábrt

  Pozdravujte Shakespeara

  Když jsem poprvé přijel na Hronov, poznal jsem proč. Pan profesor se nebál říci pravdu tam, kde byli liboherci zvyklí na mazání medu.

  Pokud jsem chtěl jako mladý začínající posluchač slovům páně profesorovým plně porozumět, musel jsem se hodně ptát. O pár let později jsem k němu nastoupil do režijního a dramaturgického semináře. Ty dva roky setkávání nám všem, nebo téměř všem, změnily pohled, ne přímo na divadlo, ale na způsob tvorby. Uvědomili jsme si, že si nesmíme nic odpustit. Pan profesor přednášel teorii, vyprávěl o divadle a večer o životě.

  Jednou mi pan profesor řekl: Pane kolego, ten váš Kocour…, asi se budu muset přijet podívat… Paráda, řekl jsem si i jemu. Přece ale nenechám císařský pár jen tak přijet. A tak byla vytvořena třígenerační porota. Pánové Christov a Hulec profesora krásně doplňovali. Jejich císařským veličenstvům jsem přidělil osobního řidiče řka, že jeho služby mohou použít i mladíci. My raději půjdeme pěšky, všechno to po cestě probereme, než se do toho vloží pan profesor

  Jeho typický hlas byl postřehnutelný na dálku. Tiše jsme seděli a neslušně naslouchali rozhovorům o věcech divadelních a filosofických, které vedl s moudrými. Byly pro nás čím dál srozumitelnější, jak jsme brali rozum. Janku, já tě všude hledám, a ty sedíš tady, vřítila se Mirka, že už měl dávno být na nějaké společenské záležitosti. Tahle krásná císařská dvojice mi bude chybět.

  Vážený pane profesore, pozdravujte Shakespeara. Určitě si máte co říci. Až se jednou zase potkáme, budete nám vyprávět.

  Petr Haken, režisér, pedagog, herec, zakladatel a bývalý ředitel divadelního festivalu Modrý kocour v Turnově

  ///

  Máte-li zájem připojit se k tomuto cyklu vzpomínek a ohlédnutí za profesorem Janem Císařem, pište a posílejte své příspěvky na adresu redakce: redakce@divadelni-noviny.

  Více na i-DN:

  Jan Císař

  Zemřel Jan Císař


  Komentáře k článku: Sbohem, pane profesore! (No. 12)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,