Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Šanci vidím na čtyřicet procent

  Kladno možná nestihne opravit divadlo do termínu, který je podmínkou přidělení dotace v hodnotě desítek milionů korun. Rozhodne i to, zda se proti výsledku nového tendru někdo odvolá. Tendr musel být vypsán, protože firma, která na opravě pracovala, nedodržovala termíny, a město jí vypovědělo smlouvu. Město bude obálky s nabídkami firem otvírat po 11. lednu. Pokud nepřijdou komplikace třeba v podobě odvolání některé z firem, mohla by být smlouva o dokončení opravy podepsána na přelomu ledna a února, řekl primátor Milan Volf.

  Městské divadlo Kladno. FOTO archiv

  Městské divadlo Kladno. FOTO archiv

  Nový tendr vypsalo město v říjnu 2014 a původně bylo otvírání obálek plánováno na prosinec. Vedení města ale po dohodě s Regionálním operačním programem střední Čechy, který dotaci na projekt za více než 90 milionů korun přiděluje, prodloužilo termín dokončení opravy z původně plánovaného června na srpen. Protože jsme změnili podmínky zadání, musí být tendr s novým zadáním vyvěšený znovu podle zákonné lhůty, uvedl primátor.

  Pokud se ale proti výsledkům tendru někdo odvolá, stavbu už nebude možné dokončit tak, aby byla podle podmínek EU administrativně zpracována do konce roku 2015, což by znamenalo neproplacení dotace. Město by tak muselo několik desítek milionů dát na dokončení rekonstrukce ze svého rozpočtu. Šanci, že se oprava stihne, vidím tak na 40 procent, uvedl Volf. Podle primátora je problém i s tím, že firmy své nabídky často podhodnocují, proto by podle něj neměla být jediným kritériem výběru zhotovitele cena, ale například i kvalita odvedené práce či reference.
  V opravené divadelní budově by soubor mohl zkoušet od léta příštího roku. Diváci by se měli dočkat představení v září 2015. Do té doby mohou vidět soubor kladenského divadla v divadle Lampion.

  Město podle smlouvy může po firmě CGM Czech, která divadlo opravovala a nedodržovala termíny, požadovat penále téměř 70 milionů korun. Se společností je na základě vyhlášky Krajského soudu v Hradci Králové zahájeno insolvenční řízení, ke kterému se připojilo i Kladno. Smlouvu se společností Kladno formálně ukončilo v červnu. Jaký postup zvolí ohledně vymáhání penále, nyní prověřují právní zástupci města.

  Opravu budovy Městského divadla Kladno za více než 91 milionů korun provázejí problémy od začátku. Po dvouletých komplikacích začala na přelomu let 2012 a 2013. Původní termín dokončení byl do konce roku 2013, poté byl kvůli historickým nálezům posunut na letošní březen. Na konci února stavební firma požádala o další prodloužení, termíny prací ale nedodržovala ani potom. Soubor divadla hraje už čtvrtou sezonu v kladenském divadle Lampion. Budova Městského divadla v Kladně byla otevřena 11. května 1912, jejími autory jsou architekt Jaroslav Rössler a stavitel Emil Hrabě.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  Více na i-DN:

  Městské divadlo Kladno

  Rekonstrukce nás nezastaví

  • Autor:
  • Publikováno: 30. prosince 2014

  Komentáře k článku: Šanci vidím na čtyřicet procent

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,