Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rekonstrukce nás nezastaví

  Rekonstrukce historické budovy Městského divadla Kladno stále pokračuje a termín jejího dokončení se opět oddálil. I přesto Městské divadlo Kladno hraje a to již čtvrtou sezónu v Divadle Lampion.

  Městské divadlo Kladno - aktuální stav. FOTO archiv MD Kladno

  Městské divadlo Kladno – aktuální stav. FOTO archiv MD Kladno

  Magistrát města Kladno rozhodl o vypovězení smlouvy stavební firmě CGM Czech, která rekonstrukci prováděla. Důvodem bylo opakované nedodržení termínu dokončení stavby. O tom, že na stavbě docházelo k závažným zpožděním, však vedení divadla upozorňovalo již delší dobu. Na problémy poukazujeme po celou dobu rekonstrukce, jedná se o akci nezvládnutou i ze strany stavebního dozoru a dozoru investora. Přístup firmy CGM byl velmi špatný od počátku akce, říká ředitelka divadla Blanka Bendlová. Městské divadlo Kladno tak bude muset i nadále hrát v Divadle Lampion. To ale znamená omezení pro oba umělecké soubory a především pro diváky. Musí dojít k okamžitým a radikálním úpravám dramaturgického plánu, který se přitom tvoří několik sezón dopředu.

  Zpoždění rekonstrukce zasáhlo již průběh stávající sezony. Premiéra připravované inscenace Děti Olympu, která měla zrekonstruované divadlo slavnostně otevřít, musela být odložena až na podzim 2014 a bude uvedena v náhradních prostorách. Inscenace je totiž dimenzována obsazením i výpravou na velké jeviště historické budovy, není ji možné uvést v Divadle Lampion.

  FOTO archiv MD Kladno

  Služební vchod… FOTO archiv MD Kladno

  Zpoždění rekonstrukce vyvolává skepsi a nedůvěru diváků, ale také zaměstnanců divadla. Městské divadlo Kladno přitom samo o sobě nemůže neuspokojivou situaci ovlivnit. Může pouze doufat v rychlou revizi současného stavu stavby a aktivní přístup k vypsání nového výběrového řízení. Jsme nezastavitelní a jedeme dále, navzdory velkým překážkám. Očekáváme jasný, transparentní a především rychlý postup radnice, je nutné neztratit ani den a to již vzhledem k tomu, že jsou odkryty základy budovy, zadní trakt je ubouraný a hrozí katastrofální škody. Dle zákonných lhůt a i dle času nutného k dokončení stavebních prací, je reálné akci stihnout do konce roku 2014, říká Blanka Bendlová.

  Městské divadlo Kladno - aktuální stav. FOTO archiv MD Kladno

  Zde bude stát nové Městské divadlo Kladno. FOTO archiv MD Kladno

  K situaci se vyjádřil také umělecký šéf Daniel Přibyl: Stávající sezona je zatím pro oba naše umělecké soubory úspěšná, provizorním podmínkám, ve kterých jsme nuceni již čtvrtým rokem pracovat, navzdory. Do té příští jubilejní 100. sezony, jsme chtěli na podzim tohoto roku vstoupit velkoryse ve zrekonstruované budově divadla a opět nabídnout kladenským divákům veřejnou kulturní službu v plné šíři. Šokující zprávy o tristním stavu budovy divadla, ba ani liknavost konání zodpovědných osob, které mají o řádný průběh rekonstrukce usilovat, nemohou přerušit ambiciózní cestu, kterou si oba naše umělecké soubory pro následující roky vytyčily. Nepochybuji, že za stávající kritické situace již dále vedení kladenské radnice nestrpí další nenávratné škody na své vrcholné kulturní instituci a zasadí se o rychlé dokončení rekonstrukce divadla.

  Přízraky. FOTO archiv MD Kladno

  Sukces měsíce Divadelních novin čerstvě získaly Ibsenovy Přízraky v režii Jana Friče. FOTO archiv MD Kladno

  I přes veškeré problémy, které Městské divadlo Kladno musí překonávat, si získává pozornost diváků i odborné veřejnosti napříč celou republikou. Důkazem toho jsou pozvánky na přední české divadelní festivaly a nominace na prestižní ceny. Jen z poslední doby jsou to nominace na Cenu Thálie pro Miloslava Königa za  mimořádný herecký výkon v inscenaci Miláček, širší nominace na Thálii pro Štěpána Benoniho a Zuzanu Mixovou nebo čerstvě Sukces měsíce podle Divadelních novin pro inscenaci Přízraky. Kritika chválí současné umělecké směřování Městského divadla Kladno: V Kladně se poslední dobou dělá divadlo, za které by se nemusely stydět renomované metropolitní scény typu Komedie, Švandova divadla nebo Rokoka. V opačném směru by se toho k závidění našlo, obávám se, podstatně méně, napsal před časem Vladimír Mikulka.

  Společný provoz dvou souborů v jediném sále Divadla Lampion omezuje hrací i zkoušecí možnosti obou divadel. Přesto za loňský rok navštívilo divadlo přes 27.000 diváků a odehráno bylo dohromady přes dvě stovky představení. Jen Městské divadlo Kladno odehrálo téměř 90 představení, uvedlo pět premiér a přivítalo přes 12.000 diváků. Průměrná obsazenost hlediště byla 75 %.

  Celé Městské divadlo Kladno doufá v dokončení rekonstrukce v co nejbližším možném termínu a vysoké kvalitě, kterou výjimečný projekt architekta Davida Vávry předpokládá. Do té doby pouze všechny diváky zve do Divadla Lampion, protože divadlo hraje a rekonstrukce ho nezastaví.

  V Kladně dne 17. dubna 2014

  Tiskovou zprávu vypracovala Stanislava Rožnovská


  Komentáře k článku: Rekonstrukce nás nezastaví

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,