Divadelní noviny Aktuální vydání 2/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

2/2020

ročník 28
21. 1.–3. 2. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lviv-Panevėžys

  Minulý měsíc – 13. června – byla na zámku v polském městě Łańcut slavnostně podepsána deklarace vzniku mezinárodního festivalu umění TRANS/MISJE. Tento dokument podepsali zástupci všech zapojených měst: Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lviv-Panevėžys. Za Národní divadlo moravskoslezské, které bylo vybráno jako reprezentant České republiky, podepsal deklaraci ředitel Jiří Nekvasil.

  Iniciátorem festivalu se stalo rzeszówské divadlo v Polsku, které přišlo s myšlenkou vzniku nového festivalu, jehož hlavním cílem by byla mezioborovost – jak v oblasti umění (divadlo, tanec, hudba, film, performance atp.), tak v oblasti vědecké (politologie, sociologie, historie, literární věda, divadelní věda, sociologie atp.). Plánované festivalové akce by tedy neměly být pouze uměleckým projektem, ale prostorem pro vzdělávání, debaty, setkávání, konference a přednášky, uvedl ředitel divadla v Řešově Jan Nowara.

  Ředitel NDM Jiří Nekvasil při podpisu deklarace. FOTO archiv NDM

  Název festivalu TRANS/MISJE se týká překročení hranic, pomyslného stavění mostu. To, co je totiž společné pro všechny partnery projektu – pro velká města, která musí o pozornost stále bojovat, je příhraniční poloha, jež podporuje prolínání kultur: Byli jsme jeden státní prostor, a i když jsme každý jiné národnosti, to vědomí, že patříme do střední Evropy a že máme společnou evropskoukulturu, to nás stále propojuje, říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

  První ročník festivalu se uskuteční od 25. srpna 2018 do 1. září 2018 v Řešově. Rok 2018 je totiž velmi zásadním rokem pro všechny zúčastněné státy. Festival, mimo jiné, připomene sté výročí reorganizace Evropy. Festival by měl být unikátní uměleckou událostí v Evropě se snahou stát se největším festivalem organizovaným skupinou zemí Visegrádské skupiny a partnery z Ukrajiny a Litvy.

  Zástupci zapojených divadel – vpravo ředitel NDM Jiří Nekvasil – při četbě deklarace. FOTO archiv NDM

  Do festivalu se zapojily:

  Polsko: Divadlo Wandy Siemaszkowej v Řešově: http://teatr-rzeszow.pl/,

  Slovenská republika: Štátne divadlo Košice: http://www.sdke.sk/,

  Česká republika: Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě: http://www.ndm.cz/,

  Maďarsko: Csokonaiovo divadlo v Debrecíně: http://csokonaiszinhaz.hu/,

  Ukrajina: Národní akademické ukrajinské činoherní divadlo Marie Zankověcké ve Lvově: http://www.zankovetska.com.ua/,

  Litva: Divadlo JuozaseMiltinise ve městě Panevėžys: http://miltinio-teatras.lt/.

  Podmínkou festivalu je jeho mobilita. Příští ročníky se budou konat střídavě ve městech spoluorganizátorů festivalu – jak uvnitř institucí, tak i ve venkovních prostorách. Jeden z ročníků tak bude hostit i statutární město Ostrava: Záleží na nás, jakou kreativitou, jakými nápady, jakou diskuzí tento prostor naplníme – i přes hranice divadla. Považuji to za velkou výzvu, kterou se nám, věřím, podaří naplnit, dodává ředitel NDM Jiří Nekvasil.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. července 2017

  Komentáře k článku: Rzeszów-Košice-Ostrava-Debrecen-Lviv-Panevėžys

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,