Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rozpočet MK má vzrůst o 440 milionů

  Náměstek René Schreier pověřený vedením Ministerstva kultury (MK) se ve čtvrtek 15. srpna dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o navýšení rozpočtu MK na příští rok o 440 milionů korun. Novinářům to v tiskové zprávě sdělilo Ministerstvo financí (MF).

  Ministerstvo kultury, Maltézské nám. 471/1, Praha 1 – Malá Strana. Foto archiv

  Ministerstvo kultury dříve uvádělo, že by sumu navrženou na příští rok, která byla o přibližně 424 miliony nižší proti letošnímu rozpočtu, chtělo zvýšit o 700 milionů. Premiér Andrej Babiš (ANO) při odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z funkce zmiňoval miliardu korun. Náměstek s ministryní jednal nečekaně, jejich setkání bylo dlouho plánované na pondělí 19. srpna.

  Pokud by rozpočet byl navýšen o 440 milionů korun, byl by přibližně stejný jako letos. Letos výdaje MK činí asi 14,78 miliardy korun, v příštím roce by to po započtení slíbené sumy mělo být přibližně 14,8 miliardy. Po několik letech růstu by tak rozpočet MK víceméně stagnoval.

  Ministerstvo financí, Letenská 525/15, Praha 1 – Malá Strana . Foto archiv

  MF uvedlo, že navýšení rozpočtu MK je určeno „primárně na opravy a obnovy kulturních památek, dále na dlouhodobý program investiční podpory a kofinancování projektů kulturní infrastruktury a také na podporu interpretačního umění“.

  Díky dlouhodobému programu investiční podpory a kofinancování projektů kulturní infrastruktury bude možné budovat úplně nová kulturní zařízení, ať už koncertní sály, divadla, knihovny nebo galerie. Poskytnutím potřebných peněz na zajištění tohoto programu přitom plníme náš závazek z vládního programového prohlášení, uvedla po jednání Schillerová.

  Schreier uvedl, že s ministryní došli „k oboustranně přínosnému konsenzu“. Primární cíl, tedy udržet či zvýšit celkové výdaje resortu, jsme naplnili. Podařilo se nám dosáhnout dohody ve všech zásadních oblastech, tedy investičních, platových, na dotačních titulech živého umění a v programech záchrany a obnovy kulturního dědictví, doplnil.

  ///

  Zpráva MK o navýšení rozpočtu:

  Na kulturu půjde příští rok dalších 440 milionů korun

  Zpráva MF o navýšení rozpočtu:

  Na kulturu půjde příští rok dalších 440 milionů korun

  /Převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 17. srpna 2019

  Komentáře k článku: Rozpočet MK má vzrůst o 440 milionů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,