Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2023

ročník 32
30. 5. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Rozpad impéria

  Festival Rozpad impéria je vyvrcholením tříletého projektu Divadla Líšeň –  Provokující divadlo. Projekt zahrnuje uvádění apelativních inscenací společně s besedami. Cílem je nahlédnout z různých perspektiv aktuální události, v současné době především ruskou agresi na Ukrajině. Projekt Provokující divadlo i festival jsou vyjádřením našich lidských postojů, s cílem inspirovat a podněcovat sebe navzájem k aktivitě směřující ke svobodě.

  Daria Gosteva (RU): Moskva-Dačnoje. Foto: Martin Špelda

  Vedle apelativních inscenací Divadla Líšeň představí festival i současnou tvorbu pozvaných souborů, jejichž díla rezonují v současné válečné situaci:

  Daria Gosteva (RU): Moskva-Dačnoje

  Komorní dokumentární loutková inscenace ruské scénografky tvořící v Praze.
  Ze vzpomínek se noří tajemný dům a jeho bizarní obyvatelé a sousedi: zpívající buržujka, veterán afghánské války, sourozenci Dong a Jumbli a další zvláštní obyvatelé tohoto blízkého a přece tak vzdáleného světa.

  Spitfire Company: Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně. Foto: Anna Černá

  Spitfire Company: Konec člověka?!? Reportáže psané z kuchyně

  Multižánrový projekt o moci bezmocných ovlivněný čtením knih běloruské spisovatelky Světlany Alexijevičové, která prostřednictví stovek rozhovorů s pamětníky nabízí alternativní podobu novodobé historie tak, jak ji vidí obyčejní lidé.

  Zahajovací představení festivalu proběhne symbolicky v rámci oslav svátku svobody 17. listopadu (ve spolupráci s festivalem Brněnský sedmnáctý), další akce budou navazovat do konce měsíce.

  Divadlo Líšeň pořádá festivaly od roku 1999. Prvním byl festival Probuzení ze sutin s úmyslem odvrátit demolici Dělňáku Líšeň, který zahájil řadu několika desítek festivalů. Kromě líšeňských festivalů divadlo pořádá i festivaly v centru Brna, které odrážejí dlouhodobou a systematickou orientaci tvorby souboru na lidskoprávní a politická témata. První takto koncipovanou akcí byl v roce 2010 festival na téma Putinovo Rusko. Od roku 2016 se konaly Festivaly ve věznici – O minulosti a budoucnosti naší svobody v prostorách bývalé věznice na Cejlu. Letošní festival navazuje právě na tyto angažované festivaly.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Rozpad impéria

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,