Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2020

ročník 28
31. 3.–13. 4. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rozhodnutí je na mně

  Noví šéfové uměleckých souborů Baletu a Činohry Národního divadla budou vybráni do konce prosince. Nové umělecké vedení čeká soubory Baletu a Činohry Národního divadla.

  FOTO archiv ND

  Hlediště Národního divadla. FOTO archiv ND

  V uzavřeném výběrovém řízení vyberou z oslovených kandidátů odborné komise. Návrhy předloží řediteli ND doc. Janu Burianovi, který vítěze zveřejní do konce kalendářního roku. Dostanu doporučení, ale závěrečné rozhodnutí je na mně, říká Burian.

  V úterý 2. prosince 2014 zasedne Baletní komise, která je složena ze členů Garanční rady Národního divadla (senátor Parlamentu České republiky Jiří Šesták, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde, rektor AMU Jan Hančil) a respektovaných světových odborníků: Ivana Lišky (ředitel Bayerisches Staatsballett Munich), Teda Brandsena (ředitele Dutch National Ballet), Johannese Öhmana (ředitele Royal Swedish Ballet), Maria Radačovského (umělecký šéf baletu Národního divadla v Brně) a Alexandra Katsapova (první sólista Baletu ND).

  Vybírat bude mezi kandidáty: Jiřím Bubeníčkem, prvním sólistou drážďanského baletu Semperoper, Filipem Barankiewiczem, prvním sólistou Stuttgartského baletu, a primabalerínou Dariou Klimentovou z Anglického národního baletu. Nový umělecký ředitel Baletu ND plně převezme soubor po Petru Zuskovi – po 15 letech jeho působení – v sezoně 2017/2018.

  Národní divadlo. FOTO archiv ND

  Národní divadlo. FOTO archiv ND

  Činoherní komise v sobotu 20. prosince 2014 doporučí ke jmenování jednoho ze třech progresivních českých divadelních režisérů: David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové, v Činohře Národního divadla v minulé sezoně režíroval úspěšnou inscenaci Jedenácté přikázání. Pro Laternu magiku aktuálně  připravuje Podivuhodné cesty Julese Verna. Daniel Špinar loni v Národním divadle uvedl Ze života hmyzu, ve Stavovském divadle režíroval Být či nebýt. Ceněn byl za komorní inscenaci v Divadle Kolowrat Anglická milenka. Od září 2014 je kmenovým režisérem činoherního souboru, zkouší Othella pro Stavovské divadlo. Ivan Krejčí je umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava, které se stalo „Divadlem roku 2013“ v prestižní anketě časopisu Svět a divadlo. Režíroval například hru o Josefě Slánské S nadějí i bez ní.

  Komise je složená ze členů Garanční rady Národního divadla (senátor Parlamentu České republiky Jiří Šesták, ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde, rektor AMU Jan Hančil) doplněných režisérem Miroslavem Krobotem a režisérkou Hanou Burešovou z Divadla v Dlouhé. Jako zástupce uměleckého souboru byla svými kolegy do komise zvolena herečka Eva Salzmannová. Umělecký ředitel Činohry povede prestižní soubor od divadelní sezony 2015/2016.

  ///

  Více na i-DN:

  Proč ano, proč ne šéfem činohry ND?

  Tři kandidáti na post uměleckého šéfa činohry ND

  Změna musí přijít

  Vytvořit z ND moderně řízenou instituci

  • Autor:
  • Publikováno: 28. listopadu 2014

  Komentáře k článku: Rozhodnutí je na mně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,