Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2019

ročník 28
17. 9.–30. 10. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Rozhlasovou Thálii získala Zdenka Procházková

  Jubilejní 35. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio představil na slavnostním vyhlášení, které se uskutečnilo ve čtvrtek v Arcibiskupském paláci v Olomouci, tři nejlepší tvůrce děl v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a nově Multimédia. Každý poslechový den byla nezávisle na odborné porotě udělena Cena studentů. Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře patří Zdence Procházkové. Problematikou vulgarismů ve vysílání se zabývala debata v rámci doprovodného programu festivalu.

  Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře byla porotou prezídia Herecké Asociace udělena Zdence Procházkové za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze. Foto Jiří Šeda

  Tradiční soutěžní kategorie Dokument ukázala život takový, jaký je, Reportáž zavedla posluchače do temných zákoutí věznic nebo válečného prostředí, sekci Drama dominovala témata rozvodů a dekonstrukce lidské psychiky. Nová kategorie Multimédia posluchačům představila kreativní využití zvuku a inovativních technologií. Jsem rád, že jubilejní 35. ročník Prix Bohemia Radio v letošním roce propojil jak tradiční českou a zahraniční rozhlasovou tvorbu, tak i nová média. Multimediální kategorie byla rovněž jednou z příležitostí, jak porovnat naše úspěchy s konkurenty na mediálním trhu doma i v zahraničí, ale i jak prodiskutovat nové formy a příležitosti, které oblast nových médií nabízí, uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

  Cena Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře byla porotou prezídia Herecké Asociace udělena Zdence Procházkové za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze.

  Jedním z největších lákadel doprovodného programu festivalu Prix Bohemia Radio byla debata Kam s nimi? aneb O vulgarismech ve vysílání. Se zaplněným sálem přišli diskutovat vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Českého rozhlasu Kateřina Rathouská, vedoucí právního úseku České televize Markéta Havlová, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky Martin Prošek, specialistka Českého rozhlasu na mediální legislativu Helena Havlíková a literární teoretik a spisovatel Michal Sýkora. Celá panelová diskuze se nesla v duchu jedné myšlenky – co je ještě přípustné odvysílat v denním vysílání, co už je za hranou zákona a jak řešit hromadící se stížnosti.

  Kompletní seznam oceněných děl je k dispozici na prixbohemiaradio.rozhlas.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. dubna 2019

  Komentáře k článku: Rozhlasovou Thálii získala Zdenka Procházková

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,