Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Rezidenční pobyty pro běloruské spisovatele

  Moravská zemská knihovna – sekce České literární centrum, ve spolupráci s Ambasádou nezávislé běloruské kultury při Centru experimentálního divadla v Brně, vyhlašuje výběrové řízení na rezidenční pobyty v Brně a v Praze pro běloruské spisovatelky a spisovatele.

  Moravská zemská knihovna v Brně. Foto: archiv redakce.

  Běloruští spisovatelé mohou strávit v Praze či v Brně čtyři týdny na studijním a tvůrčím rezidenčním pobytu. V Brně budou mít rezidenti navíc neomezený přístup k fondům Moravské zemské knihovny. Výzva není omezena věkem ani státním občanstvím. Je určena autorkám a autorům píšícím bělorusky nebo rusky. Jedinou podmínkou je alespoň jedna vydaná kniha poezie, prózy či uvedená divadelní hra. Zájemci mohou přihlášky podávat až do pondělí 15. března 2021. Rezidence pro jednoho autora v Brně a jednoho v Praze bude probíhat od 15. května do 15. června 2021.

  Rezidence, alespoň tak, jak je organizujeme, mají za úkol posílit vzájemné poznání. Proto klademe důraz na zapojení rezidentů do literárního života. Všechno ostatní přichází za tím – ať už jsou to otázky spojené s rolí literatury ve společnosti či společenské odpovědnosti spisovatele, otázky aktualizující témata, která nás spojují, nebo rozdělují a pro něž literatura hledá formy vyjádření, nebo jen prostě lidský zájem jednoho o druhého. A pak nezbývá než udělat vše pro to, aby taková rezidence byla začátkem stabilnější pozornosti. O to nám jde především, uvedl profesor Tomáš Kubíček, ředitel knihovny. Před pár týdny jsme při Centru experimentálního divadla založili Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Jejím cílem je iniciovat spolupráci s nezávislými běloruskými umělci a skupinami, kteří jsou v současné době ve své domovské zemi tvrdě potlačováni. Jsme šťastní, že naše iniciativa vyústila ve spolupráci s Českým literárním centrem a k vypsání rezidenčního pobytu pro dva běloruské autory. Jsem přesvědčen, že tyto aktivity mají hluboký smysl a význam, doplňuje Miroslav Oščatka, ředitel CED.

  ///

  Veškeré informace o rezidenčním pobytu a dokumenty potřebné pro přihlášení najdete zde.

  • Autor:
  • Publikováno: 3. února 2021

  Komentáře k článku: Rezidenční pobyty pro běloruské spisovatele

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,