Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Revealing, čili proces odkrývání

  Čtrtý ročník festivalu performance a multimédií Re-connect Art pořádaný Nadací Prague Biennale se bude konat v termínu od 29. května do 15. června 2024 na piazzettě a v prostorách budovy Themos Národního divadla v Praze. Leitmotivem letošního ročníku je Revealing, čili proces odkrývání, v rámci nějž se festival zaměří na zviditelňování skrytých společenských témat a do popředí posune české i zahraniční umělce a umělkyně, kteří si zaslouží více pozornosti veřejnosti i uměleckého světa.

  Foto: archiv festivalu

  Kurátorská koncepce, kterou společně vyvinula iniciátorka festivalu, vizuální umělkyně a kulturní manažerka Elis Unique spolu s kurátorkou a pedagožkou Kateřinou Fojtíkovou a teoretikem umění, kurátorem, umělcem a filozofem Václavem Janoščíkem, chce v rámci série pop-up událostí složených z uměleckých intervencí a diskurzivních i edukativních programů zviditelnit témata, která jsou kontroverzní, kompromitující, citlivá či problematická, a jsou proto často záměrně potlačována nebo dokonce tabuizována. Cílem je kriticky nahlédnout na skryté mocenské struktury infiltrované do všech sfér života a poskytnout tak referenční body k orientaci v zahlcujícím toku informací a impulzů, kterým se člověk v naši době jen stěží vyhne a které ovlivňují jeho názory, preference a postoje mnohdy zcela nevědomky.

  Festival se odehrává v programových blocích zaměřených na jednotlivé aspekty hlavního tématu, a odkryje tak několik různých perspektiv na současný stav společnosti. Program nabídne přibližně desítku živých performancí, bližší seznámení s autory a autorky skrze Artist Talky, přednášky, diskuze, filmové projekce a prezentace děl v herním i VR prostředích. Vybrané dny bude diváctvu nabídnuto hlídání a výtvarný program pro děti.

  Mimo hlavní program v prostorách Národního divadla v Praze se Re-connect Art ve spolupráci s partnerskými organizacemi rozroste i do dalších míst po Praze. Kromě již tradičně se na festivalu podílející (A)VOID Gallery, která letos v prostorách kobky na Rašínově nábř. uvede výstavní projekt skupiny Artbiom, tento rok v rámci Re-connect Art představí ARTWALL Gallery výstavu palestinského umělce Fuada Alymaniho a divadlo DISK uvede inscenaci mladého slovinského režiséra Aljoši Lovrić Krapež s názvem IsJoy. V poslední den festivalu Re-connect Art na program bezprostředně naváže festival OPERA NOVA Národního divadla v Praze, který uvede komorní ambientní operu Jiřího Trtíka Kafkův dopis otci.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. května 2024

  Komentáře k článku: Revealing, čili proces odkrývání

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,