Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Rejžek píše Justovi

  Milý Vladimíre,

  tak mě napadlo, že dneska učiním hlavním tématem dopisu možná trochu nečekaně fotbal. Jednak proto, že jsem minulý měsíc v divadlech trestuhodně absentoval, a pak z toho důvodu, že mě nedávno potkalo několik zážitků, které si nezadají s tím nejlepším dramatickým představením.

  Jen si vezmi takové El Clásico, což, jak vzhledem ke svému všestrannému vzdělání jistě víš, je souboj odvěkých rivalů Realu Madrid a FC Barcelony. Předposlední březnovou neděli se hrálo už po stosedmdesáté, přišlo na něj skoro sto tisíc diváků a má milovaná Barca ve vypjatém zápase vyhrála 2:1. Už dávno by to chtělo dramatikovo pero, které by sepsalo komorní psychologické drama, jež by postihlo soupeření dvou největších hvězd a kanonýrů obou týmů, třicetiletého Portugalce Cristiana „Manekýna“ Ronalda a sedmadvacetiletého Argentince Lionela Messiho.

  Vlastně si vzpomínám, že se jednou na jevišti objevili. Když Divadlo Na zábradlí slavilo pětapadesát let od založení, v parodii na píseň Kde je ten míč? z Kdyby tisíc klarinetů pánové Ladislav Hampl a Leoš Noha, sami aktivní fotbalisté, tyhle dva kohouty ztělesnili. A jejich duel skončil smírně, podali si ruce a řekli: „Co jsmessi, to jsmessi.“

  Nebo další námět na divadlo jednoho herce. Nejlepší aktivní střelec Synot ligy a historicky náš čtrnáctý nejproduktivnější útočník všech dob sparťan David Lafata si neodpustil v utkání s Teplicemi dvě minuty před koncem vskJutku teatrální pád v pokutovém území, což mu rozhodčí Libor Kovařík spolkl, následovala penalta, kterou Bořek Dočkal proměnil, a rudí vyhráli 1:0. Kapitánovi letenských trvalo dva dny, než se ke své šaškárně přiznal, ještě předtím ovšem vedení klubu vydalo prohlášení, které jako by pomáhal formulovat Jiří Ovčáček. No prostě fraška, ze které by měl i Feydeau radost.

  Leč k vážnějším věcem, i když rovněž nepostrádají značně groteskní momenty. Až budeš tenhle dopis číst, naším územím dávno projela americká vojenská kolona bojových vozidel. Jsem zvědav, jak dopadnou protesty všelijakých naivních pošuků nebo zjevně Kremlem placených provokatérů a putinofilů typu Jiřího Vyvadila či Marty Semelové. Plně podporuji jejich nápad lehnout si pod kola obrněnců. A bude klid.

  Námi milovaný prezident Miloš Zeman se pro změnu v květnu zúčastní v Moskvě vojenské přehlídky k sedmdesátému výročí konce druhé světové války. Na Rudém náměstí tak bude stát vedle severokorejského vůdce a dalších podobných osobností. Když loni na podzim výrazně vyhřezlo jeho proruské naladění, pražský hudebník Quido MC (jeho jméno je autorovi dobře známo!!!) složil vtipnou píseň Ruský šváb s chytlavou melodií, kterou si určitě najdi na YouTube a posuď laskavě, jestli jsem ji v anketě Lidových novin právem označil za píseň roku 2014:

   

  Vím, jak chutná ruská vodka, vím, jak chutnaj jeleni.

  Cestování může kuráž dodat zbabělýmu plemeni.

  Nesnáším, když je mi zima, když pro mráz ven nevidím.

  Víc nesnáším, když se musím stydět, cizím lidem závidím…

  Ref.: Ruský šváb, ruský šváb, můj prezident je ruský šváb.

   

  Nevadí mi matrjošky, chochlomskajapasuda.

  Když je vidím u Karlova mostu, je to velká ostuda.

  Nemůžu se tomu divit, nemůžu se tomu smát.

  Když nemůžu svou zem obdivovat, tak si musím zazpívat.

   

  Ref.: Ruský šváb…

   

  Mandelinko, mandelinko, americký broučku,

  pohladím ti tykadélko, nasypu ti moučku,

  mandelinko, mandelinko, měli jsme tě rádi,

  pochutnej si na brambůrkách, sežerou tě hadi!

   

  Ref.: Ruský šváb…

  Přeju Ti úspěšné deratizační jaro, tak či onak!

  TVŮJ JAN REJŽEK


  Komentáře k článku: Rejžek píše Justovi

  1. Martin Borák

   Avatar

   Děkuji za tip, super písnička a spousta dalších. Proč je nehrají v žádném rádiu?

   07.04.2015 (9.55), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,