Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Regenerace kulturou

  Největší česká divadelní přehlídka zakončila v pátek 1. července své osmidenní konání. Tradiční svátek divadla, hudby a živého umění přilákal do Hradce Králové stovky účinkujících a desetitisíce diváků.

  Prolomit vlny. Foto: Martin Sedláček

  S heslem Regenerace, regenerace kultury a regenerace kulturou letošní ročník vyzdvihl možnost zažít kulturu naplno. Po dlouhém období, kdy byl přímý kulturní prožitek ochromen pandemií, současná situace umožnila uspořádat festival s opravdu rozmanitým a nabitým programem. Máme velkou radost, že se nám podařilo přilákat diváky zpět do divadel a opět jsme zažili vyprodaná hlediště a dlouhé závěrečné potlesky, jako tomu bylo například hned u úvodního představení Macbeth v podání Teatro di Sardegna, uvádí ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

  Kromě sardinského divadla se na festivalu představilo několik desítek divadelních souborů. Mezi ně patřil i polský Teatr Ludowy, švédské Örebro Teater, slovenské Štátne divadlo v Košicích, Nové divadlo Nitra, či nezávislé divadlo Odivo, francouzská La compagnie Bakelite, belgická umělkyně Agnes Limbos či skupina Tea Tree, finské Livsmedlet, ukrajinský Teatr Vizavi a další umělci a soubory z celkem 9 evropských zemí, které doplnili stovky domácích účinkujících.

  Nechyběly ale ani známé české scény. Na prknech Klicperova divadla se vystřídali Divadlo pod Palmovkou, Husa na provázku, Slovácké divadlo, Divadlo na cucky nebo Divadlo Petra Bezruče. Divadlo Drak hostilo mezi jinými i Naivní divadlo Liberec, Divadlo Alfa, Divadlo Continuo či Městská divadla pražská. V rámci open air představení diváci mohli zajít na inscenace Geisslers Hofcomoedianten, Vosto5, Studia Damúza, Toy Machine, OLDstars nebo Divadla Líšeň.

  Molekuly. Foto: Anna Bartolotti

  Osmidenní program, který vznikal pod vedením dramaturgické rady festivalu, čítal na tři stovky činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nechyběly pohádky, improvizace, hudební koncerty, debaty, besedy a pestrý doprovodný program. Přestože se velká část programu odehrává pod širým nebem, podařilo se většinu programu odehrát beze změn, a to v celkovém počtu 293 akcí, říká ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský. Po posledních dvou letech s pandemickými opatřeními se festival opět rozrostl do své původní rozmanitosti a velikosti a do centra Hradce Králové přilákal téměř 40 tisíc diváků.

  Festival Regiony se tradičně odehrává v celém historickém centru Hradce Králové, v Klicperově divadle, Divadle Drak, Žižkových sadech a dalších open air scénách v historickém centru města, jako je například Městská hudební síň či Gočárovo schodiště. Letos poprvé se vybraná představení konala i v Šimkových sadech. Celkový počet scén se tak v letošním roce ustálil na 38.

  Festival prostupuje ulicemi města, což jej spolu s neopakovatelnou atmosférou, která zde vzniká, činí v českém i evropském kontextu unikátním. Velké poděkování proto patří všem obyvatelům centra, že již po 27 let prožívají festival spolu s námi, dodává ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt Barbora Hodonická.

  Příští ročník Mezinárodního divadelního festivalu Regiony v Hradci Králové se bude konat v termínu od 23. do 30. června 2023. Pořadateli festivalu jsou Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. července 2022

  Komentáře k článku: Regenerace kulturou

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,