Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ředitelkou JD se stane Schlegelová

  Novou ředitelkou Jihočeského divadla bude od ledna 2024 umělecká vedoucí jeho činohry Martina Schlegelová. Nahradí ve funkci Lukáše Průdka, který bude od ledna řídit Dejvické divadlo v Praze.

  Martina Schlegelová. Foto archiv divadla

  Mám velkou radost z jednomyslného rozhodnutí výběrové komise. Moje koncepce se opírá o několik principů – otevřenost, spolupráce, genius loci a rozvoj publika. Jako priority vidím řešení situace Otáčivého hlediště a, pokud uspějeme, spolupráci na projektu Evropské hlavní město kultury, uvedla Martina Schlegelová. Mezi zásadní projekty řadí i festival takzvaného imerzivního divadla. Vedením činohry pověří Schlegelová od ledna dlouholetou dramaturgyni Olgu Šubrtovou.

  Schlegelová vystudovala dramaturgii a režii činoherního divadla na pražské DAMU. Od roku 2006 působila jako umělecká vedoucí pražského Divadla Letí, pro nějž nastudovala přes patnáct inscenací. Pracovala také jako pedagožka na katedře Teorie a kritiky na DAMU, čtyři roky jako kmenová režisérka Českého rozhlasu. Šéfkou budějovické činohry je od února 2018.

  Do výběrového řízení na místo ředitele divadla se přihlásilo šest uchazečů. Výběrové řízení bylo dvoukolové. Ve druhém kole, které se odehrálo tuto středu, vedla komise pohovor se čtyřmi kandidáty. Vedle Schlegelové mezi nimi byli i bývalý dramaturg jihočeské opery Tomáš Studený nebo šéf produkce pražského Divadla Na zábradlí Jan Búrik.

  Martina Schlegelová bude důstojnou nástupkyní Lukáše Průdka. Svoji vizí divadla a také vyzrálostí přesvědčila členy komise k jednoznačnému doporučení radě města. Mám radost, že jsme nalezli tak schopnou vůdčí osobnost v časech, kdy Jihočeské divadlo bude významným pilířem naší kandidatury na (titul) Evropské hlavní město kultury 2028, uvedla budějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová.

  Schlegelová nahradí Průdka, který po devíti letech odchází a od ledna 2024 bude ředitelem Dejvického divadla. Nová ředitelka jihočeské scény bude ve funkci do konce roku 2029, vyplývá z podmínek výběrového řízení.

  Kandidáti museli v přihlášce například přiblížit svou představu, jak by spolupracovali s jinými kulturními organizátory a spolkem Budějovice 2028 při přípravách akce Evropské hlavní město kultury 2028. Zároveň měli vyjádřit postoj k možné stavbě nové divadelní budovy.

  V komisi, která vítěze doporučila, zasedli primátorka, její náměstci Zuzana Kudláčková a Petr Maroš, náměstek jihočeského hejtmana Pavel Hroch, ředitel Národního divadla Brno a někdejší šéf jihočeské činohry Martin Glaser, ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský, ředitel Moravského divadla Olomouc David Gerneš, ředitelka sdružení Nová síť Adriana Světlíková a rektor brněnské JAMU Petr Michálek. V poradní komisi byli Průdek, předseda kulturní komise města Daniel Turek a zástupce Nadačního fondu Jihočeského divadla.

  Jihočeské divadlo zahrnuje činohru, operu, balet a soubor Malé divadlo. Letos má provozní příspěvek od města České Budějovice téměř 154 milionů korun. Hraje také na točně v Českém Krumlově, která přináší divadlu čtyři pětiny všech tržeb.

  ///

  Více na i-DN:

  Dotazník aneb Vyhlížení divadelního času: Martina Schlegelová

  • Autor:
  • Publikováno: 5. května 2023

  Komentáře k článku: Ředitelkou JD se stane Schlegelová

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Martino,
   blahopřeju. A přeju, ať důstojně navážeš na předchozí kvalitní ředitele a JD pod Tvým vedením dosáhne ještě dál a stane se přední divadelní scénou u nás zaměřenou jak na klasický, tradiční repertoár, formy a žánry, tak i součástí aktuálních divadelních proudů, o nichž máš přehled díky svým předchozím aktivitám a zkušenostem. Věřím, že je přetavíš ve smysluplnou náplň dramaturgie divadla, a to jak činoherního souboru, tak i operního a baletního.
   Věřím, že to dokážeš.
   🙂

   05.05.2023 (1.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,