Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Radši spadnout z vrcholu

  Slováckému divadlu v Uherském Hradišti chybí v rozpočtu na příští rok šest milionů. Ministerstvo financí totiž jako součást změn při novém rozpočtovém určení daní zrušilo některým městům poskytované dotace na kulturní instituce.

  Na Slovácké divadlo v Uherském Hradišti se snáší tma. FOTO archiv

  Ředitel divadla Igor Stránský městu vzkázal, že za těchto podmínek hrozí scéně uzavření. Uherskohradišťská radnice, která je zřizovatelem divadla, ale chybějící peníze údajně nemá. Kvůli ztrátě dotace na divadlo a na knihovnu při změnách rozdělování daní přijde asi o 12 milionů Kč.

  Musel bych propustit třetinu zaměstnanců. To by byl konec divadla, říká Stránský. V rozpočtové představě pro příští rok městu navrhuje ukončení činnosti uherskohradišťské divadelní scény k 30. červnu 2013. Nevidím jinou možnost. Když bych musel propouštět, položí se mi celý repertoár. Začneme zkoušet nové inscenace v omezených podmínkách, lidé začnou odcházet a do dvou, tří let by byl stejně konec divadla. Radši odejít a spadnout z vrcholu hned a se slávou, než postupně hasnout jako nějaká hřbitovní svíčka, dodal Stránský.

  Slovácké divadlo letos hospodaří s rozpočtem 39 milionů korun. Necelých 24 milionů tvoří příspěvek ministerstva financí a města, asi 13,5 milionu si divadlo vydělá, zbytek jsou dotace. Podle Stránského je divadlo schopno získat asi milion korun. Při roční návštěvnosti přes 90.000 diváků by zdražením jednoho lístku o desetikorunu získalo přes 900.000 korun, zbytek by podle ředitele ušetřilo na provozních výdajích, například levnějších scénografiích. Zbylých pět milionů ale musíme někde sehnat. Věřím, že se to povede, doplnil Stránský.

  Představitelé města si zánik divadla představit neumějí. Máme kulturu na takové úrovni, že plníme funkci okresní, krajskou a možná i dál. Ani jsme nepomysleli na to, že bychom divadlo nechali kleknout, uvedl starosta Květoslav Tichavský (ODS). Podle místostarosty Evžena Uhera (TOP 09 + KRUH) hodlá město s žádostí o pomoc oslovit Ministerstvo kultury, po volbách krajský úřad a také okolní obce, jejichž obyvatelé do divadla jezdí. Podle Stránského je totiž zhruba 30 procent diváků z Uherského Hradiště, zbytek pak z širokého okolí.

  Podle Uhera byla dosavadní podpora poskytovaná ze státního rozpočtu nesystémová, neboť se netýkala všech divadel v České republice. Na nízkou podporu regionálních divadel ze strany státu a krajů upozorňuje kampaň Pomozte svému divadlu, kterou jen v Uherském Hradišti podepsalo za dva týdny 3.300 lidí. Podle Stránského je třeba do budoucna řešit financování divadel systémově. Moje vize je rozložit funkce zřizovatele divadla mezi město a kraj, kteří by se podíleli na příspěvku pro Slovácké divadlo 50 procenty, uzavřel Stránský.

  /z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 15. října 2012

  Komentáře k článku: Radši spadnout z vrcholu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,