Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ráda přijímám podporu Strany zelených

  Strana zelených ve čtvrtek 27. září oficiálně podpořila kandidaturu herečky Táni Fischerové na post prezidentky České republiky a připojila se k širší a stále se rozšiřující občanské koalici za její zvolení.

  Táňa Fischerová. FOTO archiv

  Prezidentské volby budou mnohem více než jen symbolickým referendem o tom, v jaké zemi chceme žít. Hodnoty, které zelení v české politice prosazují, ze všech kandidátů ztělesňuje nejlépe Táňa Fischerová, řekl Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

  Ráda přijímám podporu Strany zelených. Jsem si vědoma odpovědnosti, která je s kandidaturou spojena. Někteří se domnívají, že moje kandidatura je jen symbolická, ale mýlí se, neboť je myšlena zcela vážně, řekla Táňa Fischerová.

  Ondřej Liška k tomu dodává: K tomuto rozhodnutí nás vedla řada důvodů. Táňa Fischerová je zeleným programově nejbližší. Se Stranou zelených ji spojuje úsilí o celkovou hodnotovou transformaci společnosti v zájmu životního prostředí a sociální spravedlnosti a také kritika deformované podoby současné politiky. Dobře to vystihuje naše heslo pro krajské a senátní volby: Nestačí vyměnit politiky, je třeba změnit pravidla. Chceme oslovit nejen lidi nespokojené se současným stavem, ale lidi, kteří chápou, že čekání na změnu je marné. Změnou se musíme stát my sami – to je hlavní poselství této kandidátky.

  Žádný z ostatních kandidátů nenaplňuje představu o politice založené na silné a rozvinuté občanské společnosti lépe než ona. Podpoře občanské společnosti se věnuje kontinuálně a spolupracuje s řadou sociálně i ekologicky zaměřených neziskových ogranizací. Už během své práce jako poslankyně v letech 2002-2006 byla v oblasti ochrany životního prostředí nejaktivnější členkou Sněmovny. Například v žebříčku sledujícím hlasování o zákonech ve prospěch životního prostředí, který sestavuje občanské sdružení Zelený kruh, se umístila na prvním místě.

  Neformální koalice podporovatelů shromažďuje nyní 50 000 podpisů nutných k registraci kandidáta. Formuláře potřebné ke sběru podpisů jsou k dispozici na www.prezidentka.cz

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 28. září 2012

  Komentáře k článku: Ráda přijímám podporu Strany zelených

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Vstoupil jsem do SZ
   v době konfliktu se Zubovovou, Kuchtovou a spol., tedy na podporu M. Bursíka, středového politika.
   Z vedení SZ odešel a já setrvale „zpasivněl“. Současné rozhodnutí vedení SZ mi můj postoj jenom potvrzuje.
   Podpora kandidáta, který se URČITĚ nedostane ani do druháho kola, svědčí o idealismu, který voliči neocení. Pokud už jdou k volbám, tak ne proto, aby svůj hlas hodili do koše. Navíc je mi T. F. vzdálená idepologicky – jsem sice také „pravdoláskař“, ale konzervativní. (A zelený jsem také konzervativní.)
   Není ale pravda, že tu pro slušného člověka není alternativa: Z. Roithová! (Nejsem katolík, ba ani křesťan!)

   29.09.2012 (14.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Ladislav Hájský

   Avatar

   Hehe,
   jak to vidím, pravdoláska mne donutí jít alespoň v druhém kole k volbám. Kdyby se tam TF dostala, musím volit proti ní. Ale oceňuji, že charakterističtějšího kandidáta si snad už ani nemohli vybrat.

   30.09.2012 (16.27), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Petr Pavlovský

    Petr Pavlovský

    T. F. presidentkou,
    to je jako V. Parkanová ministryní obrany nebo A. Hanáková ministryní kultury! Jediná chytrá Třeštíková rychle pochopila a spasila se útěkem!

    30.09.2012 (23.36), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Vladimír Hulec

    Vladimír Hulec

    Myslím,
    že by Táňa Fischerová funkci zvládla na evropské úrovni (narozdíl od současného staříka), stejně jako by ji zvládl Vladimír Franz. Oba jsou však a byli by, pokud by se dostali do druhého kola či dokonce stali presidentem(kou), především zkouškou otevřenosti a tolerantnosti české společnosti.

    Pane Hájský,
    promiňte, ale nerozumím spojení „charakterističtější kandidát“. Nechtěl jste napsat charakternějšího?

    01.10.2012 (3.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Petr Pavlovský

     Petr Pavlovský

     To je právě ten problém, Vladimíre.
     My vůbec nepotřebujeme nevýrazného a zaměnitelného presidenta „na /současné/ evropské úrovni“, chlácholivého „kladeče věnců“ (mimo presidentské systémy a la Francie). My potřebujeme výraznou, charismatickou a třeba i kontroverzní osobnost s vizí, a la T. G. M. nebo V. Havel!
     A musí to být někdo, kdo je schopen, podobně jako oni, vzbudit důvěru u většiny národa, což V. Franz, při všech mých upřímných sympatiích k němu, není; při jeho inteligenci mě udivuje, že není schopen si to přiznat. Takže jeho kandidatura, žel, vyhlíží jako recesistická provokace.

     01.10.2012 (7.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

    • Vladimír Hulec

     Vladimír Hulec

     Nechejme
     planých úvah. Myslím, že výrazný a nezaměnitelný Václav Klaus Česku spíše uškodil, zatímco výrazný a nezaměnitelný Václav Havel pomohl. Tedy vše je relativní a záleží na osobnosti samé. A – ne-li nic jiného – Táňa Fischerová charismatická je a své místo na evropské politické scéně by si jistě nalezla. Navíc na české politické scéně by mohla působit potřebným nadhledem a hledáním konsensů. Nicméně oba víme, že ani jeden z divadelníků nemá (velkou) šanci a funkce se nakonec chopí daleko razantnější hráči.

     01.10.2012 (16.09), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Ladislav Vrchovský

   Avatar

   Zdravím všechny diskutující.
   Tři otázky vnímám jako nejdůležitější: Jakého prezidenta potřebuje Česká republika v současné situaci a jakého prezidenta chce většina oprávněných voličů. A pak je tady třetí, nejdůležitější otázka: Co vůbec potřebuje Česká republika v této chvíli nejvíce v souvislosti s přímou volbou prezidenta?
   Na druhou otázku lze odpovědět s ohlédnutím do historie přímých prezidentských voleb: velmi často vyhrávají ikony show byznysu, populisté nebo ti, kteří mají dost prostředků na to „koupit si voliče“ prostřednictvím mediální masáže. Bojím se, že v případě kandidatury Karla Gotta by postoupil do druhého kola a pak možná i vyhrál, v případě kandidatuty Evy a Vaška by mohli tito dva ve druhém kole stát sami proti sobě.
   Česká republika v této chvíli potřebuje prezidenta nadřazujícího filozofii nad ekonomii a politicky osobnost z politického středu.
   A proč kladu třetí otázku?
   Debata o kondidátech, argumenty pro a proti vznášené výraznými autoritami z nejrůznějších oborů, debata o identitě České republiky, o slabostech vnitřní i zahraniční politiky s přímými otázkami kandidátům – byť ani jednu ani druhou prezident v našem ústavním rámci příliš neovlivňuje, to potřebujeme ze všeho nejvíce. Abychom napravili pokřivený žebříček hodnot.
   K takové debatě je kandidatura Táni Fischerové dobrým východiskem.

   02.10.2012 (8.43), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Petr Pavlovský

    Petr Pavlovský

    Ladislave,
    souhlasím s tím, že „k takové debatě je kandidatura Táni Fischerové dobrým východiskem“.
    Tady ale nejde o „takovou debatu“, tady jde o kandidáta SZ do prezidentských voleb, takového, který by měl podobně velikou šanci, jako měl minule Švejnar.
    Opravdu si myslíš, že T. F. má, byť i jen mizivou, šanci, že je třeba jen 5% pravděpodobnost, že postoupí do druhého kola?
    Zkus se na to podívat očima řadového příznivce a člena SZ, jako jsem já. Kolik nás, podle Tebe, bude, kteří půjdeme v prvním kole k urnám jenom proto, abychom hodili hlas někomu třeba i velice sympatickému, ale kdo je zcela bez šancí? Komu to bude za to soukromé gesto stát?
    Uvidíš že T. F. nedostane ani tolik hlasů, kolik má SZ členů! A já nebudu triumfovat, že jsem měl pravdu, bude mi to líto!

    05.10.2012 (4.24), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,