Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Průlety Letní Letnou (No. 4)

  Každá velká hvězda nového cirkusu byla předtím malou hvězdou a ještě předtím vůbec žádnou hvězdou. Zásluhou cirkusových kurzů KD Mlejn a Cirqueon si může obtížné začátky artistů vyzkoušet i obyčejný smrtelník. A trénuje-li poctivě, dostane prostor i na tak prestižním festivalu, jakým je Letní Letná.

  LetnáPáteční večer s komponovaným představením nazvaným Startér byl důležitým dnem pro začínající akrobaty do 20 let. Prostor dostali účastníci letního týdenního Bootcampu pro mladé artisty a mladá novocirkusová skupina Cink Cink Cirk. V první části předvedli čtyři mladí a nebojácní performeři výsledky svého umění na visuté hrazdě, v žonglování, párové akrobacii a rovnovážných disciplínách. Na to, že neměli před začátkem týdenního workshopu s cirkusem společného nic nebo jen velmi málo, byly už nyní vidět slibné základy.

  Uvaděč Václav Jelínek (jinak skvělý bavič, žonglér a člen souboru (bra)Tři v tricku) přijal svoji moderátorskou roli se vší vážností a spolu s publikem, v němž převažovaly rodiny s dětmi, vytvořil v šapitó nadšenou a podporující atmosféru, v níž byl i sebemenší akrobatický úspěch doceněn. Ve srovnání se světovými hvězdami profesionálních souborů, které se účastní Letní Letné, by se krátký řetězec ukázkových disciplín nedal počítat snad ani jako představení. Diváci Startéru ale srovnávat nepotřebovali, prožívali se snaživými artisty jejich napjaté chvíle na jevišti a snad až při tomto výstupu si uvědomili, že i jen vylézt na hrazdu není úplně hračka, že i ve výšce tří metrů platí gravitace a že každý plynulý pohyb ve vzduchu je výsledkem pečlivého tréninku.

  Děkujeme tedy Letní Letné za prostor pro začátečníky a spolu se zbytkem publika vzkazujeme: Trénujte dál, držíme vám palce!

  FOTO ARCHIV SOUBORU

  Cink cink cirk – mladá a nadšená skupina, která vystupuje společně více než rok FOTO ARCHIV SOUBORU

  Druhá část komponovaného večera patřila skupině, která je také mladá a nadšená, ale navíc má i jméno. Akrobaté souboru Cink cink cirk se dali dohromady na kurzech v centru pro nový cirkus Cirqueon a vystupují spolu už rok a půl. Inscenace CINK? byla k vidění už před pár týdny na Jiráskově Hronově a publikum nadchla. A tady na Letné Letné zrovna tak.

  Členů Cink cink cirku je dohromady šest, v této inscenaci jsou zapojeni čtyři z nich: Zuzana Drábová, Aleš Hrdlička, Filip Zahradnický a Lukáš Blaha. Zatímco předchozí -náctiletí slibně začínají, na jmenované čtyřce je vidět, že už na plné čáře začali. Námět vychází z přítomnosti jediné dívky a hned tří předhánějících se chlapců na jednom jevišti. Tedy nic obzvlášť převratného. Ovšem způsob, jakým je jednoduchý příběh odvyprávěn, to je něco fascinujícího.

  Žánr nového cirkusu už ze své definice balancuje mezi akrobacií a divadlem, případně dalšími disciplínami. Z této existence na rozhraní čerpá inspiraci, nové nápady, další cesty. Zdaleka ne vždy se ale podaří cirkusácká čísla vmontovat do inscenace tak, aby příběh podporovala a nikoli bořila. Slabinou nemála inscenací (včetně těch profesionálních), je právě to, že sklouzávají do přehlídky jednotlivých disciplín a absenci hlubšího příběhu kompenzují vnějšími efekty.

  FOTO ARCHIV SOUBORU

  Mladí mají opravdu talent FOTO ARCHIV SOUBORU

  Cink Cink takové problémy nemá. Za svůj standard považuje propracovanost v hereckém projevu včetně pantomimických detailů, opodstatněnost každého pohybu, precizní a nenucené provedení náročných akrobatických čísel spolu s nápaditou a dobře synchronizovanou choreografii. Citlivý výběr hudby a jednocení zvukové, vizuální a pohybové stránky je pro ně samozřejmostí. Zní to celé poněkud nekriticky, ale věřte, že mladí Cinkáči mají opravdu talent. Na cirkus i na divadlo. Pod supervizorská křídla si jejich prvotinu vzala lektorka a akrobatka KD Mlejn Eliška Brtnická (ve Mlejně jsme ji mohli vidět například v inscenaci Postav na čaj), jež má na konečném výsledku jistě značný podíl. I jí proto budiž vysloveno velké uznání.

  Ještě drobnost na závěr: CINK? je teprve první společnou inscenací cirkusu Cink Cink. Jak se zdá, tito náctiletí se v kategorii malých hvězd moc dlouho neohřejí. Osobně jim dávám dva týdny.


  Komentáře k článku: Průlety Letní Letnou (No. 4)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,