Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Prostorem A studia Rubín zazní Ticho

  Pražské nezávislé divadlo A studio Rubín pracuje v rámci dramaturgických cyklů, a proto je i nadcházející sezona tematicky zastřešena. Tentokrát nese název Ticho. To jako kontrapunkt zvuku umožňuje slyšet normálně neslyšitelné. V 56. sezoně vzniknou v divadle dvě inscenace. Obě režírují ženy, obě vycházejí z principů dokumentárního divadla a obě dají prostor upozaděným tématům. Alexandra Bolfová uvede inscenaci To ticho, když přijdeš domů a Barbara Herz Istanbulskou úmluvu. A studio Rubín startuje novou sezonu 18. září reprízou inscenace Pravidla úklidu. Diváci se mohou po celou sezonu těšit na představení stálého repertoáru a bohatý doprovodný program.  

  Vizuál k nadcházející sezoně. Foto: archiv divadla

  Při vytváření dramaturgie sezony 23/24 jsem se mimo jiné inspirovala hudebním skladatelem Johnem Cagem, který poukazoval na ticho jako podstatnou součást hudby, kterou nelze vnímat jako samozřejmost. Ticho vytváří kontrapunkt ke zvuku. Současně lze v tichu slyšet to, co normálně slyšet není. Poskytuje nám prostor naslouchat sám sobě, ale i druhým. Odhalovat, co jsou pravé příčiny situací, které se v běhu, slovech a hluku každodennosti zdají být nečitelné, nebo naopak velmi jasné a samozřejmé, popisuje dramaturgii 56. sezony umělecká šéfka A studia Rubín Dagmar Fričová a dodává: Dvě připravované inscenace režírují ženy a já začala uvažovat o tom, zdali je to fakt, o kterém se má mluvit nahlas. Nebo by bylo lepší, kdyby mohl zůstat tiše? Protože, pokud by mohl zůstat tiše, znamenalo by to, že situace, kdy všechny inscenace sezony režírují jen ženy, není ničím výjimečná.

  Inscenaci To ticho, když přijdeš domů, která vzniká v koprodukci se spolkem A_verze, uvede A studio Rubín 6. října. Režisérka Alexandra Bolfová spolu s dramaturgyní Dagmar Fričovou tvoří autorskou inscenaci o samotářích, tzv. životě single a o různých rozhodnutích, která vedou k tomuto způsobu života. Scénář vzniká na základě rozhovorů se samotnými herci a členy tvůrčího týmu a jejich vztahu k tomuto tématu. Inspirací ale byly také reálné osoby nebo literární postavy, pro které samota i ticho hrály významnou roli. Inscenace nabourává stereotypní vnímání, že lidé žijící sami jsou nutně neschopní tvořit bližší a hlubší (mezilidské) vazby. Tímto inscenačním projektem A studio Rubín naplňuje nejen svůj cíl v podobě autorské inscenace, ale také svou snahu podporovat začínající tvůrce. Tvůrčí tým je totiž až na výjimku dramaturgyně Dagmar Fričové, složen z nedávných absolventek a absolventů divadelní fakulty JAMU. Postavy ztvární Klára Bulantová, Karolína Vaňková a Karel Vondrášek. Autorkou scénografie a kostýmů je Anna Tichá a hudbu skládá Tomáš Mohr.

  Istanbulskou úmluvou, druhou inscenací sezony, naváže 12. ledna A studio Rubín na spolupráci s režisérkou Barbarou Herz, která v divadle uvedla dvě velmi úspěšné inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je a O bílých heterosexuálních mužích, co jedí maso. Istanbulská úmluva se stala novodobým mýtem, který ovlivňuje tuzemské společensko-politické směřování. Připravovaná dokumentární inscenace mapuje diskuze kolem ratifikace. Textová montáž je složena z přepisů rozhovorů politiků, kteří se aktuálně snaží ratifikaci podpořit, obětí, ale i pachatelů domácího násilí. Dále pak z textu úmluvy a výroků veřejných osobností v médiích i na sociálních sítích. Inscenace vzniká v koprodukci s neziskovou organizací Otevřená společnost, která se dlouhodobě zabývá rovností žen a mužů. Na jevišti se představí Petr Jeništa, Jiří Svoboda a Lucie Končoková. Režisérka Herz přizvala ke spolupráci scénografa Dragana Stojčevského a hudebnici Vladivojnu La Chia.

  Kromě dvou premiér A studio Rubín v 56. sezoně čeká několik speciálních akcí. 20. a 21. října proběhne premiéra scénického čtení nové hry dramatika S.d.Ch. Autor se inspiroval situací na FAMU, kterou akcelerovala kauza uniklých emailů, a zpracoval ji s notnou dávkou sarkasmu, osobitého vtipu a patřičného nadhledu. Text s názvem FA(r)MU je součástí Filmařské trilogie, která vychází knižně v nakladatelství Rubato. Její křest se uskuteční v rámci premiéry. Inscenační tým tohoto projektu tvoří především tvůrci a spolupracovníci filmové produkční společnosti GPO Platform v čele s producentem a režisérem Jakubem Wagnerem. Scénické čtení bude také uvedeno na MFDF Ji.hlava a to 25. a 26. října.

  V nadcházející sezoně bude divadlo spolupracovat s festivalem francouzského divadla Sněz tu žábu. V rámci festivalu proběhne autorská dílna, kde se setkají čeští a francouzští dramatičtí autoři. Jejím cílem je především vzájemná inspirace a obohacení práce každého z autorů o zahraniční vlivy a způsoby tvorby. Výstupy z dílny, tedy dramatické texty ve fázi vzniku, budou prezentovány v českém i francouzském jazyce v A studiu Rubín 11. listopadu. Projekt byl podpořen z finančních prostředků EU.

  Hned o den později, tedy 12. a 13. listopadu, proběhne scénické čtení dramatických textů vzniklých v rámci exkluzivního mezinárodního projektu Drama Revival, který organizuje mezinárodní oddělení IDU ve spolupráci s A studiem Rubín. Do tohoto projektu byli zapojeni čtyři dramatici a dramatičky z České republiky, Slovenska a Ukrajiny, kteří ve spolupráci se svými tuzemskými i zahraničními tutory vyvíjeli během osmi měsíců nový divadelní text. Všechny texty jsou také přeloženy do jazyků všech účastníků a samozřejmě také do angličtiny. Ve dvou večerech budou prezentovány texty Tomáše Ráliše (CZ), Dagmar Fričové (CZ), Alžběty Vrzguly (SK) a Oksany Grytsenko (UA), a budou probíhat také panelové diskuze o současné dramatice.

  56. sezonu zahájí A studio Rubín 18. září Pravidly úklidu. O pár dní později, v úterý 26. září, se odehraje odložená první repríza Plánu B – inscenace o eskapismu, snech a úskalích jejich realizace. Aktuální informace je možné najít na webových stránkách divadla nebo na sociálních sítích.

  • Autor:
  • Publikováno: 31. srpna 2023

  Komentáře k článku: Prostorem A studia Rubín zazní Ticho

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,