Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Projekt Divadla J. K. Tyla Intro ’21 zná vítěze

  Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem – to jsou tři muzikálové novinky, které získaly nejvyšší hodnocení v projektu Intro ’21, vyhlášeném Divadlem J. K. Tyla v Plzni na konci minulého roku. Vítězná díla budou během sezóny 2021/2022 postupně prezentována souborem muzikálu za doprovodu orchestru vždy ve dvou představeních na Malé scéně DJKT.

  Intro. Foto: Irena Štěrbová

  Do projektu Intro ’21 bylo celkem přihlášeno 34 muzikálů, 28 z nich splňovalo všechny podmínky a bylo předáno k posouzení třináctičlenné porotě, složené z renomovaných muzikálových osobností napříč republikou, která všechna předložená díla prostudovala, obodovala a písemně zhodnotila. Vážím si všech, kteří odvážně předali svá s láskou tvořená ambiciózní díla k nekompromisnímu posouzení odbornou porotou. Počet zúčastněných děl výrazně předčil naše očekávání, neskrývá nadšení iniciátor projektu a šéf souboru muzikálu DJKT Lumír Olšovský a dodává: Nevýslovně se teď těším na další fázi, tedy nastudování tří zcela neznámých děl v krátkém čase pouhých tří týdnů. Sami sobě tím chystáme dobrodružství a nové zkušenosti. Ale jsem si jistý, že premiéry všech tří novinek ze soutěže Intro budou opravdu stát za to! Tři muzikály s nejvyšším bodovým ohodnocením totiž soubor muzikálu DJKT v průběhu sezóny představí divákům.

  Jak je patrné z námětů tří vítězných děl, žánrové rozpětí přihlášených novinek bylo veliké – od adaptací známé klasiky, přes historické a životopisné muzikály, pohádky až po zcela původní příběhy ze současnosti, doplňuje dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár: Prakticky ze všech odevzdaných děl – i těch s nižším hodnocením – byl cítit velký kus odvedené práce, což dokazuje, že i zcela neznámí autoři mají často co nabídnout. Všichni účastníci obdrželi hodnocení porotců s podněty, jak mohou na svých dílech ještě zapracovat, a případně se rozhodnout je po dopracování znovu přihlásit. Uzávěrka přihlášek do druhého ročníku projektu Intro je s koncem tohoto roku – vítězové opět získají možnost jednorázové realizace svých děl v profesionálních podmínkách DJKT.

  Na třetím místě se umístila muzikálová gay-lovestory Otřást vesmírem, která bude prvním nastudovaným dílem z vítězné trojice. Původní autorská novinka Vojtěcha Franka a Jakuba Hojky emotivně popisuje rodící se vztah dvou mladých mužů a svým charakterem je tak stylově blízká muzikálům Rent či Thrill Me. Autorem hudby je Vojtěch Frank, absolvent hudební vědy a východoevropských studií Univerzity Karlovy, jenž se od dětství věnuje hře na klavír a housle a v současnosti píše hudbu pro inscenace amatérských divadelních souborů, libreto napsal Jakub Hojka, absolvent Přírodovědecké fakulty UK, který se věnuje také loutkoherectví a autorskému psaní. V pátek 3. září proběhla první čtená zkouška inscenace Otřást vesmírem se souborem muzikálu, první neveřejné uvedení pro porotu a odbornou veřejnost se uskuteční v pátek 8. října, pro diváky pak o den později, tedy 9. října.

  Intro. Foto: Irena Štěrbová

  Vojtěch Frank je zároveň jedním z autorů druhého oceněného díla Píseň pro Ninu. Autorskou dvojici doplňuje libretistka Diana Řeháčková, studentka UK a zároveň posledního ročníku Pražské konzervatoře, kde studuje hru na saxofon. Věnuje se také psaní básní a písňových textů. Muzikál Píseň pro Ninu vypráví osudy zpěvačky Niny a jejích přátel z moskevského hudebního klubu mezi 30. a 50. léty minulého století, tedy v dobách tuhého stalinismu. Muzikál o lásce, zradě, žárlivosti a jazzu se představí 11. března odborné veřejnosti a 12. března divákům.

  Nejvyšší bodové hodnocení získal muzikál s názvem Kouzelné hodinky doktora Kronera. Autorem hudby je Jan Kaňka, který vystudoval hru na trombón a dirigování na plzeňské konzervatoři a pražské HAMU. Věnuje se také pedagogice, komponování a aranžování, jeho skladby vyšly tiskem ve Spojených státech amerických. Pod libretem je podepsaný učitel biologie z Domažlic Tomáš Javorský, jenž se věnuje divadlu na amatérské úrovni jako herec, režisér, dramaturg i scenárista. S Tomášem se známe dlouho a vždy jsme mluvili o tom, že bychom spolu chtěli něco vytvořit. S nápadem na příběh přišel Tomáš už před časem a mně se moc líbil, uvádí Jan Kaňka. Když jsem ale napsal libreto, doplňuje spoluautora Tomáš Javorský, vrátil mi jej Honza s tím, že to není ono. Po čase však přišla výzva v podobě Intra ’21, já jsem libreto přepracoval a Honza se pustil do skládání.

  I když námět jsme měli v hlavě dlouho, všechnu práci jsme vlastně odvedli během těch čtyř měsíců od vyhlášení do uzávěrky, dodává Jan Kaňka. Vítězný muzikál plný fantazie líčí příběh o kouzelných hodinkách, které dokáží svému majiteli zastavit okolní čas – přinesou mu však také štěstí? Diváci jej budou moci vidět 23. dubna, odborná veřejnost opět o den dříve.

  ///

  1. místo

  Kouzelné hodinky doktora Kronera

  Libreto: Tomáš Javorský

  Hudba: Jan Kaňka

  Uvedení 22. a 23. dubna 2022

  2. místo

  Píseň pro Ninu

  Libreto: Diana Řeháčková

  Hudba: Vojtěch Frank

  Uvedení 11. a 12. března 2022

  3. místo

  Otřást vesmírem

  Libreto: Jakub Hojka

  Hudba: Vojtěch Frank

  Uvedení 8. a 9. října 2021

  Odborná porota zasedala ve složení: Lumír Olšovský (šéf muzikálu Divadla J. K. Tyla v Plzni, režisér, herec), Michael Prostějovský (textař, libretista, publicista), Egon Kulhánek (ředitel Hudebního divadla Karlín v Praze), Petr Gazdík (umělecký šéf muzikálu Městského divadla Brno, režisér, herec), Gabriela Petráková (šéfka operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského, režisérka), Radek Balaš (režisér, choreograf, libretista, textař), Jan Kříž (herec, režisér, scénograf), Pavel Bár (dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni), Jana Slouková (dramaturgyně Městských divadel pražských), Klára Latzková (dramaturgyně Městského divadla Brno), Kryštof Marek (skladatel, dirigent), Marek Prášil (dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě), Dalibor Bárta (dirigent Divadla J. K. Tyla v Plzni, skladatel).

  • Autor:
  • Publikováno: 7. září 2021

  Komentáře k článku: Projekt Divadla J. K. Tyla Intro ’21 zná vítěze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,