Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Přesuňte 98 a půl milionu!

  Ministryně kultury Alena Hanáková chce přidat živému umění skoro sto milionů korun.

  Ministryně kultury Mgr. Alena Hanáková. FOTO archiv

  Ministryně kultury Mgr. Alena Hanáková. FOTO archiv

  V letošním rozpočtu na něj ministerstvo pamatovalo sumou přibližně 91 milionů, a to ještě až po zvýšení, které následovalo po protestech části kulturní obce. I tak ale třeba v grantovém řízení chybělo 40 milionů proti loňsku, program podpory profesionálních divadel má skoro o 20 milionů méně než loni. Nyní ministerstvo slibuje přidat celkem 98,5 milionu korun.
  Program státní podpory profesionálních divadel má v letošním rozpočtu 37 milionů korun oproti loňským 55 milionům; jde přitom o částku určenou pro tři desítky divadel v celé ČR. Dlouhodobě klesá i podpora kultury národnostních menšin, letos na ní šlo 21 milionů, loni to bylo o deset milionů víc, v roce 2011 ale 39 milionů a v roce 2009 to bylo 41,5 milionu. Podle ministerstva by současná žádost o přesun peněz měla pomoci všem zmíněným oblastem.
  Na vládu tak ministryně ve středu 15. května šla s požadavkem, aby mohla v rámci letošního rozpočtu některé peníze přesunout, další část peněz by pak mohla jít z rezerv z minulého roku. Požadavek musí ještě projednat rozpočtový výbor sněmovny.
  Do oblasti živého umění patří nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity. Z hlediska rozpočtu ministerstva kultury jde ale nejen o grantové řízení, ve kterém se rozdělují jednotlivým subjektům dotace, ale i o pravidelné programy ministerstva. I po navýšení peněz po protestech z počátku roku chybí desítky milionů, aby se rozpočet pro danou oblast dostal na loňskou úroveň a například několik vydavatelů kulturních časopisů uvažuje, že skončí.
  Výsledky grantového řízení na letošní rok ministerstvo oznámilo v březnu. Z přibližně 800 podaných žádostí v oborech divadlo, tanec, hudba a výtvarné umění se dostalo podpory zhruba polovině. Přesto se do těžké situace dostalo plno hlavně menších subjektů, z nichž mnohé ministerstvo v předchozích letech podpořilo.
  Podle příjemců žádostí postup úřadu dokládá jeho nesystematičnost v podpoře umění a finance, které stát do podpory tvorby v jednom roce vloží a napříště v tom nepokračuje, jsou podle nich zbytečné. Dotace pomáhají třeba tomu, že divadla mohou prodávat vstupenky za relativně nízké ceny, bez dotací budou lístky stát o stovky korun více.
  Ministerstvo dlouhodobě argumentuje tím, že na získání grantu si žadatelé nemohou činit nárok a pravidlo, že získání grantu v jednom roce zaručuje jeho zisk i příště, neplatí.

  /Převzato z Divadlo.cz/

  ///

  FOTO archiv

  FOTO archiv

  Nepřesné informace k předkládané žádosti rozpočtovému výboru v médiích

  Ministryně kultury Alena Hanáková ve středu 15. května na zasedání vlády předložila žádost rozpočtovému výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR o vyslovení souhlasu se změnou závazných ukazatelů státního rozpočtu Ministerstva kultury pro rok 2013. 

  Cílem tohoto přesunu bylo posílení skupiny ukazatelů „živá kultura“ o 98,5 miliónů korun, jak bylo deklarováno v březnu letošního roku. Opatření bylo plánováno jako alokace dodatečných zdrojů, které jsou generovány upřesněním plánovaného rozpočtu, a zapojení nároků z nespotřebovaných výdajů předchozího období. Protože se současně jedná i o změnu některých závazných ukazatelů nad určitou hranici, jde o složitou dlouhotrvající administrativní proceduru schvalovanou na několika různých úrovních.

  Nejedná se tedy o žádné nové finanční prostředky pro živou kulturu, jak bylo chybně uvedeno v médiích.

  /Převzato z Tiskového servisu Ministerstva kultury/

   

   

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2013

  Komentáře k článku: Přesuňte 98 a půl milionu!

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Volby se blíží.
   Ještě před půl rokem by nikdo nevěřil, že A. H. doslouží až do nich. Teď už to tak vypadá, navíc nejsou stále ještě vyloučeny ty předčasné. Dionýzos buď Janu Burianovi a ND milostiv.

   27.05.2013 (4.46), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Odborná pracovnice Ministerstva kultury Nataša Zichová
   poslala mailem do redakce DN 24. 5. tuto zprávu:

   Dobrý den,
   v Aktualitách z 20. 5. 13 je zveřejněna zavádějící informace o navýšení grantových prostředků MK pro umění – přitom již 14. 5. tuto mylnou informaci, kterou vytvořila ČTK, dementovala tisková mluvčí na webu MK. Tuto informaci dále převzaly Divadelní noviny a zveřejnily dnes na i-DN… Prosím velmi, abyste dalším šířením tohoto bludu nemátli veřejnost. Díky za pochopení a zdravím, NZ

   MgA. Nataša Zichová
   referát pro profesionální divadlo a tanec
   Ministerstvo kultury
   Odbor umění, literatury a knihoven

   Komentář V.H.:
   Zprávu,
   již jsme převzali z Divadlo.cz, stahujeme ze sekce Aktuálně a necháváme jako dokument v sekci Zprávy. Za matení čtenářů – byť jsme v tom nevinně, navíc text z MK jsme ve zprávě měli také (ale chápali jsme jej jinak – že jde pouze o jiné formální pojmenování téhož, tedy nalezení dalších finančních prostředků) – se omlouváme.

   28.05.2013 (19.22), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,