Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Přeleťte nad loutkářským hnízdem

  Dvaatřicátý ročník prestižní přehlídky loutkového divadla Přelet nad loutkářským hnízdem se bude konat 3. – 6. listopadu 2022 v Praze. Diváci i festivaloví hosté se tentokrát sejdou nejen v Divadle Minor, ale nově také ve vršovickém kulturním centru Vzlet.

  Foto: archiv festivalu

  Čtvrteční program bude zahájen na Malé scéně Divadla Minor. Dramaturgie prvního dne se zaměřuje na školní i nezávislé projekty studentů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Díky mnoholeté spolupráci s touto vzdělávací institucí se začínající loutkáři představí hned se čtyřmi inscenacemi: Zlín, Hedvábí, O perníkové chaloupce a Karkulka aneb jak se do lesa, tak se z lesa těžko. Festival se dlouhodobě snaží umožnit studentům etablovat se v praxi a představit svou práci veřejnosti. Následná večerní diskuse zprostředkuje tvůrcům plnohodnotnou zpětnou vazbu a zároveň vytvoří prostředí pro mezigenerační umělecký dialog.

  V pátek 4. 11. se Přelet nad loutkářským hnízdem poprvé přesune do prostor bývalého vršovického kina Vzlet. Touto nově navázanou spoluprací organizátoři navazují na jeden z hlavních cílů festivalu, tedy otevírání světa loutkového divadla širšímu publiku. Rozmanitý a multifunkční prostor s kavárnou představí pohádku Uši pro princeznu (Studio DAMÚZA), nostalgické posezení u čaje Moskva Dačnoje (Alfréd ve dvoře) nebo inscenaci Antigona (DRAK a MDP) v režii Jakuba Vašíčka (nominace na cenu Thálie, Král Oidipus, Dominik Linka). Dalšími dvěma nominacemi a jednou cenou (Gustav Hašek v roli Matěje Kopeckého) herecké asociace se mohou pyšnit Bratři naděje Divadla Minor, kam se diváci v pátek v 18:00 přesunou, aby se následně opět do Vzletu vrátili na koncert hip-hopovo-rapového uskupení absolventů KALD Mutanti hledaj východisko.

  Na pohádkové klasiky i adaptace jako Zločin v říši pohádek (Divadlo Alfa), Locika (Divadlo b), Popelka (Toy Machine) nebo Kocúr v čižmách (Nové divadlo, Nitra), které rozhodně necílí jen na nejmenší diváky a představují to nejlepší z české i slovenské loutkové scény, se mohou diváci těšit o víkendu v Divadle Minor. Představí se i amatérské soubory, které v letošním roce zaujaly odbornou porotu na přehlídce Loutkářská Chrudim jako pohádka s environmentální tématikou Kráva a dědeček souboru Bubu ze Vsetína.

  Veřejné diskuse, které o víkendu proběhnou v BarLoutce Divadla Minor, se budou věnovat specifickým diváckým kategoriím a způsobům, jakými tvůrci mohou se svými cílovými recepienty pracovat. Moderování se již třetím rokem ujme redaktorka časopisu Loutkář Ema Šlechtová. Mimo odborná setkání nabídne festival výtvarné dílny brněnské scénografky Terezy Černohorské a herce a režiséra Divadla Alfa Petra Borovského.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. října 2022

  Komentáře k článku: Přeleťte nad loutkářským hnízdem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,