Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2024

ročník 33
17. 9. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza Festivaly

    Přede dveřmi: Bez hranic

    Divadelně festivalová sezona léta páně 2022 utěšeně pokračuje. Začátek října bude v Českém Těšíně a Cieszyně patřit 31. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic, který se koná od 1. do 8. října 2022, a společně jej pořádají český spolek Člověk na hranici z.s. a polsko-česko-slovenská Solidarita. Návštěvníci se mohou těšit na šestnáct exkluzívních divadelních představení z Čech, Polska a Slovenska. Nejstarší porevoluční divadelní festival na území Československa, jehož existence se začala psát již roku 1990, vedle oceňovaných inscenací nabídne také koncerty, výstavy, workshopy, diskuse či autorská a literární setkání.

    Stejnojmenná prozaická kniha nositelky Nobelovy ceny za literaturu Olgy Tokarczukové získala významnou polskou literární cenu Nike a prestižní mezinárodní ocenění Man Booker Prize International. Jde o bohatý soubor zdánlivě navzájem nesouvisejících povídek, a to jak ze současnosti, tak z historických dob. Autorka pozoruje postavy v pohybu a zároveň lidi, kteří touží po znehybnění svých životů prostřednictvím letité praxe mumifikace těl. Foto: Krysztof Bielinksi

    Řada letošních festivalových inscenací byla již oceněna v rámci významných divadelních soutěží či festivalů, a to jak v domovských zemích, tak na významných zahraničních scénách, některé získaly ocenění jako celek, zatímco tvůrci dalších obdrželi ceny za herecké výkony či scénografii, říká umělecký šéf festivalu Janusz Legoń. Organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová doplňuje, že kritériem pro zařazení inscenace do programu stále je mimořádné ztvárnění aktuálních témat. Domnívám se, že toto všechny nabízené inscenace, splňují v plné míře. Přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková divadla, muzikál, autorská představení, stand-up comedy, pouliční eskapády, autorská čtení, diskuse, i koncerty.

    Klenoty české

    Brněnská Husa na provázku inscenací Jiřího Havelky Gadžové jdou do nebe, těšínské publikum vtipně konfrontuje se stereotypy a xenofobií, s níž se potýkají Romové v Česku. S nepřehlédnutelným odkazem na první ročník festivalu, který byl věnován prezentaci polských a československých inscenací dramatických textů Václava Havla, přijíždí do Těšína pražský Spolek Kašpar, který v jednom komponovaném večeru odehraje Havlovy aktovky Audience a Vernisáž. Pražské Buchty a loutky se pokusí získat srdce dospělých diváků neobvyklým zpracováním Čapkovy hry R.U.R.

    Nekompromisně náročné teenagerovské publikum zcela jistě potěší Divadlo Radost Brno, které dorazí s Hamletem on the Road, neboli funerálním muzikálem plným momentů tragikomických, romantických i rockových.

    Zlatý hřebem české části přehlídky bude pražské Divadlo pod Palmovkou, které do Těšína přiveze inscenaci hry Tomáše Dianišky 294 statečných, právem se pyšnící Cenou divadelní kritiky za poprvé uvedenou českou hru v roce 2020. Renomovaný dramatik a režisér v ní připomíná výročí atentátu na Heydricha a zároveň vzdává nevšední a nepatetický hold desítkám odvážných občanů, kteří za svou pomoc jeho vykonavatelům zaplatili životem.

    Těšínské novinky

    Neodmyslitelnou součástí přehlídky je prezentace inspirativních inscenací všech tří scén Těšínského divadla. Polská scéna předvede svůj návrat k dramatice Tennesseeho Williamse Szklana menażeria v režii Bogdana Kokotka, česká scéna se blýskne muzikálovou premiérou Miluji tě, ale… a loutková scéna Bajka v slavnostně uvede inscenaci Barvy/Barwy.

    Polské inspirace

    O slavnostní otevření přehlídky se postará Teatr Powszechny Warszawa s dramatizací knihy Nobelistky Olgy Tokarczuk Bieguni, kterou zrežíroval Michał Zadara. Dramatickou tvorbu Tadusze Słobodzianka zastoupí inscenace hry Sztuka intonacji v podání Teatru Dramatycznego Warszawa, a brilantní režii Anny Wieczur, dramatik sám se pak stane hostem tradiční komorní divadelní diskuse „Odpoledne s mistrem“, která se uskuteční v prostorách COK v Ciesznie.

    Věnováno dětem

    Při sestavování programu letošního festivalu se nezapomnělo ani na dětské publikum. Uskupení ToyMachine slibuje nejen loutkové divadlo Cirkusárium, ale také výtvarné dílny. Bratislavské bábkové divadlo pak vezme mladé diváky mezi zdi, ploty, stěny ve hře Príbehy stien.

    Hudební vlny

    Festivalový divadelní program rovněž zpestří dva nevšední koncerty. V atraktivních prostorách bývalé synagogy v Českém Těšíně vystoupí charismatický herec Robert Wieckiewicz a RGG se znamenitým hudebně-literárním koncertem Planeta LEM. V COK Dom Narodowy v Cieszyně zahraje trio Loranc/Maciejowski/Stachuraneboli Tricolor.

    Výstavy

    Pevnou součástí 31. ročníku festivalu je i šestice výstav, z toho čtveřice interních, a outdoorové duo vítaně oživující veřejný prostor. V COK Dom Narodowy v Cieszyně budou k vidění divadelní karikatury. V galerii Půda v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně se zájemci mohou setkat se skupinovou expozicí nazvanou Tváře obrazu, Galerie Most v blízkosti hraničního mostu v Českém Těšíně srdečně zve na výstavu fotografií Ivana Fíly Soumrak bohů, a hned vedle v Literární kavárně Avion si lidé budou moci přečíst Havlovy experimentální básně Antikódy. „Náměstí ČSA v Českém Těšíně rozsvítí svou pozitivní tvorbou slovenský umělec Martin Smatana, jehož umělecké objekty Rok dobrých správ zachycují kladné zprávy ze světa,“ upozorňuje Petra Slováček Rypienová s tím, že jednou ze zpracovaných a prezentovaných dobrých zpráv je i zobrazení vzájemné podpory Poláků a Čechů v době covidové pandemie v roce 2020. „Věříme, že tyto snímky vykouzlí úsměv na tvářích všem kolem jdoucím,“ doplňují pořadatelé.  Druhá exteriérová výstava, která se týká současné polské divadelní fotografie, bude k vidění v parku Pokoju v Cieszynie.

    Literární akcent přehlídky obstará polský novinář Jacek Pomorski, který je autorem v češtině čerstvě vydané knihy Pražské svátky radosti aneb Zásada dona Giovaniho, v níž se vyznává ze své lásky k českému hlavnímu městu Praze.

    Mezinárodní divadelní festival Bez hranic (do roku 2004 nesl název Na hranici), vznikl na prahu svobody, kdy Polsko a tehdejší Československo nabraly demokratický směr. Festival vznikl z iniciativy těšínských občanských aktivistů Solidarności Polsko-Česko-Slovenské a členů Občanského Fóra v Českém Těšíně. Zakládajícími členy byli Jakub Mátl a Jerzy Kronhold. První festival v roce 1990 byl věnován ztvárnění her Václava Havla v českých i polských prezentacích. Další edice posunuly festival na mezinárodní úroveň, která zahrnuje nejen zajímavá divadelní představení, ale překračuje hranice etiky, prožitků i žánrů. Doprovázejí jej také doplňkové aktivity jako konference, výstavy, diskuze, workshopy, koncerty, přehlídky dětských a mládežnických divadel, autorská čtení.  Mimo divadel z Visegradské 4 se na festivalu prezentují také umělci z jiných zemí. Cena Zlomené závory putovala již k divadelním tvůrcům, jako jsou Ondrej Spišák nebo Jan Klata.


    Komentáře k článku: Přede dveřmi: Bez hranic

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,