Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 9)

  Důležitým výstavní místem je staroměstský Kafkův dům. Tiché stěny jeho vybydlených místností se musely připravit na nájemníky, jaké patrně ještě nezažily. Hamletové, osvětlovači, scénografové a návštěvníci se míchají dohromady a potkávají se v instalacích, modelech, v podobě živé, kreslené či zdokumentované na fotografiích a videích. Mezi nimi všemi zase pobíhají novináři a fotografové, aby ta neobvyklá setkání zvěčnili pro své čtenáře a diváky nebo rovnou vystavili na místě coby součást expozice.

  Každá místnost patří buď studentskému, nebo profesionálnímu projektu určité země. Vzhledem k tomu, že jde o opravdové umělecké špičky, které do svého pojektu vložili veškerou možnou invenci, sílu a výtvarné schopnosti, už po prvním patře začínají příslušné recepční mozkové kapacity stávkovat. Ač nelze tyto dvě skupiny přesně oddělit, nutno říci, že studentské projekty nijak nezaostávají za profesionály, leckdy jsou dokonce přívětivější, otevřenější, energičtější. Pro představu vybíráme některé z těch opravdu povedených.

  FOTO ARCHIV PQ

  Důležitým výstavním místem je staroměstský Kafkův dům FOTO ARCHIV PQ

  Kafkův dům – výběr z expozic

  Expozice maďarských studentů scénografie prezentuje domovy nejrůznějších sběratelů. Sběratel hodin ze staré věžní komůrky sousedí se sběratelem houslí, který zase v noci tajně navštěvuje sběratelku květin ze skleněného domu či schraňovatele bot. Ale nezůstalo u běžných věcí – domy dalších imaginárních bytostí byly plné vytržených zubů, fotografií neznámých lidí nebo panenek představující postupný vývoj zemřelé dcerky. Každé obydlí bylo zpracováno s neskutečnou zručností a pečlivostí (zkuste si vyrobit například třicatero houslí, které by se vešly do víčka od lahve nebo obložit podlahu jednotlivými ručně barvenými parketkami) a zcela prodchnuto duchem svého obyvatele, od podlahové krytiny až po nástroje ležící ledabyle na pracovním stole. A v rohu této výstavní místnosti jsme najednou objevili postel. Stejně jako ve všech sběratelských útulcích. Tato místnost tedy patřila sběrateli sběratelských domečků!

  V jednotlivých expozicích může člověk čekat cokoli. Nicméně při procházení jednou z chodeb se nám zazdálo, že se nejbližší zeď viditelně nadechla a zavrtěla se ze spánku. Po opatrném obejití podezřelého místa (zeď už měla dlouhé praskliny a hrozila rozsypáním) se objevily dveře do ruské expozice a za nimi ohromného spáče. Byl jím proslulý divadelní reformátor Mejerchold (†1940), jenž pod mnohametrovou nadouvající se přikrývkou snil svůj sen o novém avantgardním divadle, které se otřese zdmi zastaralé divadelní architektury a probourá se k nové, svěží formě. V souvislosti s tímto počinem vyšla kniha Mejercholdův sen, která na PQ obdržela zlatou medaili za publikaci související s expozicí (viz ocenění).

  FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Zdálo se nám, že se nejbližší zeď viditelně nadechla a zavrtěla se ze spánku FOTO ARCHIV FESTIVALU

  I česká studentská expozice patřila k těm zapamatovatelným, tedy vydařeným. Prezentuje totiž nejen hotové výsledky, ale spolu s nimi i prostředí v jakém vznikají a s nímž jsou spojeny. Máme tedy možnost nahlédnout do stylizovaného studentského pokoje, na jehož pracovním stole se kromě hromady rozdělaných skic vrší štětce a další pracovní nástroje. Model scény opodál slouží jako popelník a na židli zůstal plakát letošního festivalu Zlomvaz. Ani o hotové modely, návrhy a fotografie není nouze, ale v domově zaníceného studenta, který sice neví, jestli bude mít na večeři, ale zároveň už týden předělává kostýmy pro nejnovější experimentální inscenaci, je člověk vnímá najednou v jiném světle. Divadlo se nedá jen dělat, divadlem se musí žít.

  ///

  Ostatní zpravodajství z PQ 2015 na i-DN:

  Scénografie v novém světle

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 1)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 2)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 3)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 4)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 5)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 6)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 7)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 8)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 10)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 11)


  Komentáře k článku: Praha sdílí prostor s PQ (No. 9)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,