Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  PQ 2015 oceněno

  Mezinárodní porota v čele s předsedou Vincentem Baudrillerem (ředitel Théâtre Vidy, Lausanne) ocenila Pražské Quadriennale prestižní cenou EFFE (Evropa pro festivaly, Festivaly pro Evropu) jako jeden z 12 nejprogresivnějších současných evropských festivalů.

  PQ 2015-poster

  Pražské Quadriennale se prosadilo v tvrdé konkurenci – porota vybírala ze 760 festivalů z 31 zemí, mezi kterými nechyběly jak mezinárodně etablované festivaly, tak lokální “akce”, které jsou známé hlavně místnímu publiku. Při rozhodování porota zohledňovala zejména uměleckou koncepci, inovativnost festivalu, mezinárodní přesah, společenský význam a dlouhodobou udržitelnost.

  Ve svém zdůvodnění porota uvádí: Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru je největší světová akce, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy jako site specific, aplikovaná scénografie, pouliční performance, kostým jako performance a mnohé další. Zvláště důležitou složkou programu PQ je pak sekce pro studenty a mladé profesionály, která z Quadriennale činí živé setkání mladých tvůrců a designérů.

  Vyhlašovatelem ceny je EFA (Evropská asociace festivalů), která se již od svého založení v roce 1952 snaží upozornit na význam umění a kultury pro společnost. Její nový evropský projekt EFFE (Evropa pro festivaly, Festivaly pro Evropu) je výsledkem dlouhodobé intenzivní spolupráce s Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Kompletní seznam oceněných festivalů a podrobné informace k ceně na: http://www.effe.eu/effe-award

  pq_pohlednice

  Letošní, již 13. edice Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se konala od 18. do 28. června na více než šedesáti místech v centru Prahy. Součástí PQ bylo přes 600 živých performancí a více než 150 výstav, na kterých během jedenácti dní představilo svá díla z oblasti scénografického, kostýmního, zvukového a světelného designu 78 různých zemí. Jednotlivé akce a projekty Pražského Quadriennale 2015 shlédlo 180 000 diváků včetně 6000 akreditovaných profesionálů. Studentských workshopů a performancí se pak zúčastnilo přes 1300 studentů z celého světa. Tématem letošního Pražského Quadriennale byl SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika.

  Eliška Černá
  Oddělení mezinárodní spolupráce a PR
  Institut umění – Divadelní ústav

  ///

  Více na i-DN:

  Scénografie v novém světle

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 1)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 2)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 3)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 4)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 5)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 6)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 7)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 8)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 9)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 10)

  Praha sdílí prostor s PQ (No. 11)

  ///

  PQ na rozcestí, nebo na konci cesty?

   

   

  • Autor:
  • Publikováno: 2. října 2015

  Komentáře k článku: PQ 2015 oceněno

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,