Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Kontext

  Potrava pro dobrou mysl

  První říjnový víkend ožil Dvůr Králové záplavou filmových fanoušků z blízkého okolí a štěbetáním polských hostů. Konal se zde totiž první ročník filmového festivalu, který pořádal Nadační fond Dobromysl. Hlavní myšlenkou akce bylo představit tvorbu začínajících tvůrců i amatérů a přitáhnout k filmové tvorbě osoby, které by jinak neměly možnost se podobné události zúčastnit. Tomu odpovídaly i soutěžní kategorie krátkých filmů – hraný film, dokument, reklama, hudební klip, propagační snímek měst a obcí, animovaný film tvůrců do 15 let, phone video a příroda – stejně jako ceny podmíněné vznikem dalšího filmového díla.

  Celková koncepce se pak oproti běžným festivalům zaměřila na „příběhy obyčejného štěstí“, jak uvádí podtitul projektu, a předání kladného příkladu a pozitivního pohledu na svět a společnost. Ne náhodou se proto pořadatelé festivalu rozhodli vzdát hold Václavu Havlovi a zahájit festivalové dění v den jeho nedožitých 76 narozenin. Mezi hosty prvního večera tak nechyběl spisovatel a novinář Daniel Kaiser, autor knihy Disident, jenž svou přednáškou přiblížil osobnost bývalého prezidenta z pohledu životopisce a člověka, který s ním prožil mnoho času. Následovalo poutavé povídání diplomované specialistky na etiku a propagátorky metody sociálního divadla Marty Kanno, o odlehčení se postarala zpěvačka Livie Kuchařová. Strhující vystoupení bubeníků ze Speciální školy Svítání v Pardubicích pak uvedlo slavnostní zahájení i galavečer, na němž se podařilo frontmanovi svým entuziazmem rozpohybovat jindy ospalé filmové publikum.

  Během pátečního a sobotního programu se v prostorách Kina Svět a Hankova domu vystřídalo několik stovek lidí, kteří vedle 34 soutěžních snímků shlédli i to nejlepší z mezinárodního festivalu Mental Power Prag Film Festival a ozvěny z polského Festivalu trailerů, který přivezl unikátní sbírku historických snímků této kategorie. Reprezentativní díla z posledních dvou let tvorby představila v několikahodinovém programu Fakulta mediální komunikace Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Filmy přijeli osobně uvést pedagogové v čele se šéfem katedry MgA. Liborem Nemeškalem. Přítomen byl i mistr zvuku MgA. Pavel Stanislav Hruda a režisér a scénárista BcA. Martin Marek.

  V ulicích a v předsálí se v průběhu obou dnů hrálo divadlo a své umění představili pouliční hudebníci a divadelníci od nás i z Polska. Vidět jsme tak mohli Rakvičkyádu divadla umělecké školy Jaroměř a divadelní profesorku, herečku a ředitelku Divadla umění Ewelinu Ciszewskou. Mezi hudebníky byl písničkář David Alfik Dewetter, rocker a písničkář Jirka Hurych, extravagantní potulný písničkář a akordeonista Vítek Skřítek Eliáš, ale také moderátor a kytarista Míra Michálek se zpěvačkou Zuzkou Klainovou, nebo Slávek Eskamotér Hamaďák.

  Tříhodinový galavečer, který postupně představil v ukázkách nominace i vítězné snímky, protkal zpěv zmíněných pouličních písničkářů, doplnila improvizace a ukázka z připravované inscenace Divadla umění, zahalila kouzla Pavla Dolejšky a okořenil dech beroucí akrobatický rock ‚n‘ roll medailistů z pražského klubu Rokenrol klub Alfa. Mezi dosud nezmíněnými hosty festivalu byl například ředitel Divadla loutek a herců ve Walbrzychu Zbigniew Prażmowski, nebo kameraman, režisér, vedoucí scény, tvůrce audiovizuálních projektů do divadelních a operních představení a v neposlední řadě nezávislý umělec Robert Baliński, prezident partnerského Festivalu trailerů. Sladkou tečkou za celým festivalem byl koncert folkrockové kapely Docuku.

  Hlavní cenu poroty získala Tereza Štěpánková za dokument Cesta domů. Cenu diváků suverénně vyhrál hudební klip skupiny Buty Není práce. Za nejlepší film festivalu byl označen snímek Voňavá pochoutka a další ceny získaly filmy Malá víla, Stvoření Ostravy, Letní noc a Súdán. I přesto, že vzhledem k prvnímu ročníku konání festivalu byla konkurence v některých kategoriích malá nebo žádná, diváky i porotu překvapila vysoká úroveň přihlášených projektů, jako v případě animovaného snímku do 15 let. Nelze než přát pořadatelům, aby se s rostoucím povědomím o festivalu se rozšiřovala i plejáda soutěžících filmů, a aby nás jeho milá, tolerantní a inspirativní atmosféra provázela i v dalších letech.


  Komentáře k článku: Potrava pro dobrou mysl

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,