Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Hra je to hlavní

  Shakespeare jednou napsal Hra je to hlavní… (The play’s the thing…..). Měl pravdu, ale vlastně ne tak úplnou. Příběh je podstatou a hra je prostě tou nejúčinnější cestou, jak příběh vyprávět.

  Autor letošního Provolání Michael Morpurgo, únor 2010. FOTO FRED TANNEAU

  Jednoho dne jsem přišel na to, proč tomu tak je. Bylo to na prvním setkání s herci obsazenými do vznikající inscenace War Horse (příběh, který má samozřejmě svou knižní i filmovou podobu). Vyprávěl jsem o Devonu, o farmaření a o první světové válce a kolem mne se shromáždilo asi 40 herců. Došlo mi tehdy, že to není osobou, která příběh vypráví (což je povětšinou moje úloha), ale jde o všechny ty, kteří spojí svá srdce a vydají energii, využijí svůj talent a intelekt, aby vytvořili představení, které dokáže diváky vyděsit i uvést do transu, rozesmát i rozplakat. Každá repríza je díky jejich usilí neopakovatelná.

  Síla divadla, ať už pro mladé nebo staré, spočívá především v úspěšném propojení příběhů a nápadů, herců (a samozřejmě všech v zákulisí) a zejména diváků – všichni vytváříme představení dohromady, hrajeme ho, prožíváme ho, zatracujeme nedůvěru společně a jsme svázáni ve stejném imaginativním úsilí.

  Pro mladé lidi, kteří přijdou do divadla a „prožijí“ jej poprvé, je efekt ohromující a velmi působivý. Taková podívaná, a živě přímo před jejich očima – příběh, hudba, světla, pohyb, zvuky, herci… Takový zážitek může změnit jejich mladé životy. Divadlo totiž obohacuje nás všechny.

  Michael Morpurgo v Paříži 15. 3. 2009. FOTO archiv

  Michael Morpurgo, britský spisovatel, básník, dramatik a libretista

  Je především známý jako autor dětské literatury. Za zásluhy o literaturu byl povýšen na důstojníka Řádu britského impéria (OBE) a je také držitelem ocenění Children’s Laureate of UK (2003-05).

  Narodil se ve městečku St. Albans, v hrabství Hertfordshire, jako syn herce Tonyho Bridge. Jeho nevlastní otec, Jack Morpurgo, byl profesorem literatury na univerzitě v Leedsu a rovněž spisovatelem. Michael získal vzdělání na několika školách (své nepříliš dobré zkušenosti s internátními školami se odrážejí v jeho díle). Poté začal studovat na Královské vojenské akademii v Sandhurstu, avšak při výcviku se zranil a akademii opustil. Na vysoké škole vystudoval angličtinu a francouzštinu a graduoval na King’s College London. Po studiích nastoupil do zaměstnání jako učitel na základní škole v Kentu. Zde objevil svůj talent a vydal se na dráhu spisovatele.
  Michael Morpurgo je autorem přes 120 knih (publikuje od roku 1974), jež byly přeloženy do 25 jazyků. Dále publikoval přes 300 povídek a novel. Několik jeho děl se nejprve dočkalo filmového zpracování, později bylo adaptováno pro divadlo či pro televizní vysílání.  Nejznámější je román War Horse (Válečný kůň), který byl zfilmován S. Spielbergem.  Další z Morpurgových námětů byly zpracovány do podoby baletu a libreta k opeře. Mnoho knih tohoto úspěšného autora získalo doma i v zahraničí četná ocenění, mj. Carnegie Medal, W. H. Smith Award for Children’s Literature, Blue Peter Book Award, Whitbread Children’s Book Award, Deutscher Jugendliteraturpreis, Prix Sorcieres a California Young Reader Medal.

  V roce 1976 založil se svou ženou Clare charitativní organizaci Farms for City Children. Pár byl v roce 1999 za svou práci pro mládež vyznamenán Řádem britského impéria (MBE).

  • Autor:
  • Publikováno: 20. března 2013

  Komentáře k článku: Hra je to hlavní

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,