Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ponor do temných stránek našich existencí

  Večer 11. června byly v Divadle Archa předány Ceny Nadace Českého literárního fondu za rok 2011. Cenu za divadelní a rozhlasovou tvorbu udělila porota ve složení Kamila Černá, Miloš Doležal, Jan Kerbr, Karel Král a Rudolf Matys Dušanu Pařízkovi za inscenaci Fassbinderova textu Odpad, město, smrt.

  Dušan David Pařízek. FOTO archiv

  Přinášíme laudatio, které přednesl člen naší redakce Jan Kerbr:

  V posledních týdnech je před pokladnou Divadla Komedie, v němž končí svoje desetileté angažmá Pražské komorní divadlo, rušno. Skoro u všech představení, z nichž mnohá jsou derniérami zdejších inscenací, stojí označení vyprodáno. Koncem července se tato významná etapa českého divadelnictví definitivně uzavře. Ke stále žádaným titulům patří i znepokojivá, politicky nekorektní a v době svého vzniku skandální hra Rainera Wernera Fassbindera Odpad, měst, smrt, za jejíž jevištní realizaci uděluje Český literární fond režiséru Dušanu Pařízkovi výroční cenu.

  Inscenace, kterou zdobí mimořádné herecké výkony, vtáhne publikum svým scénickým řešením do iluze kavárenského prostředí, kde jednající postavy personifikují nacionalistické a rasové předsudky a s nimi propojené obludné mezilidské vztahy kořeněné materiální závislostí i bizarní sexualitou. Inscenace zpytuje svědomí diváků také tím, že upozorňuje na lhostejnost ke znepokojivým syndromům společensko-politické situace na starém kontinentě, tedy i u nás. Aktuální byly v sedmdesátých letech minulého století v Německu, globálněji aktuální jsou žel i dnes. Inscenační ponor do temnějších stránek našich existencí je nemilosrdně účinný, rozhodně nehladí po srsti. Fassbinderova hra představuje jeden z nejvydařenějších projektů Pražského komorního divadla, které důsledně nepodbízivou dramaturgií a pozoruhodnou realizací vybraných textů představovalo v domácí divadelní tvorbě nejvýraznějšího reprezentanta oněch večerů, na jejichž počátku je nepatřičné popřát ono obligátní: Hezkou zábavu!

  Dušan Pařízek s Davidem Jařabem, architekti zmiňovaného fenoménu, budou i po letech, jak doufám, s pohnutím vzpomínáni. Dušanovi Pařízkovi blahopřeji k dosaženému ocenění a přeji mnoho dalších úspěchů. A nám pak, abychom jeho tvorbu mohli sledovat na jevištích České republiky.

  • Autor:
  • Publikováno: 16. června 2012

  Komentáře k článku: Ponor do temných stránek našich existencí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,