Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pomozme najít šéfa činohry ND

  Ředitel Národního divadla Jan Burian vyhlásil výběrové řízení na post šéfa činohry. Takzvané uzavřené: nechal si poradním orgánem vytipovat tři kandidáty, kteří už něco prokázali (první hlavní argument volby), a vyzval je k písemnému formulování úmyslů s prvním činoherním souborem v zemi (druhý hlavní argument, z podstaty věci asi neveřejný, i když v tomto případě…). Do měsíce hodlá rozhodnout, komu od příští sezony soubor svěří.

  Předpokládám, že jména nezveřejnil jen kvůli transparentnosti, ale aby vyzval odbornou veřejnost k diskusi. Lépe jednat nemohl – Národní divadlo a jeho soubory jsou věcí veřejnou a nemá se o nich rozhodovat v uměleckých a stranických kuloárech. Jak vážně to myslel, poznáme za měsíc – kdo ví, jestli veřejná diskuse nezpochybní původní návrh jeho poradců, a pokud ano, co z toho Burian vyvodí.

  Zdůrazněme však, že jmenovat šéfa souboru je v jeho kompetenci, kterou mu žádná debata nemůže upřít! On nese konkrétní odpovědnost: pokud se splete, odejde i se svým nesprávně zvoleným šéfem. Tedy pokud konečně uplatníme alespoň základní dobré vychování.

  Nemohu nepřipomenout, že podobným způsobem hledal v polovině třicátých let minulého století nástupce zemřelého šéfa činohry Karla Hugo Hilara tehdejší ředitel Národního divadla Stanislav Mojžíš Lom – strhla se kolem toho velká mediální mela (pár polemik skončilo u soudu, což opakovat nemusíme), která přispěla k docela jinému než zprvu předpokládanému řešení. Přitom se řešila takřka analogická situace: Hilar vedl soubor čtrnáct let, jeho program byl vyčerpaný, a nešlo o nic menšího, než jestli činohra zůstane u, řekněme, „národního“ programu nebo jestli si troufne angažovat umělecky i politicky provokativní E. F. Buriana či Jindřicha Honzla. Příznačné je, že se ti dva hádali hlavně mezi sebou a společně s už angažovaným Jiřím Frejkou. Šéfem se stal literát, překladatel a historik Národního divadla Otokar Fischer.

  Pojďme Burianovi rozhodování v dobrém zkomplikovat a podiskutujme o navržených kandidátech, případně navrhněme jiné! Zřídili jsme k tomu účelu na i-DN diskusní odkaz a budeme rádi, když ho využijete. Ale doufám, že o takové věci se bude diskutovat všude možně, je podstatná nejen konkrétním účelem, ale i systémově.

  Tedy: Proč ano, proč ne David Drábek, Ivan Krejčí nebo Daniel Špinar? Proč ne třeba někdo jiný?


  Komentáře k článku: Pomozme najít šéfa činohry ND

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,