Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí

  Polský Teatr Węgajty v Praze

  V druhé půli listopadu proběhne v Praze několik akcí polského divadla Teatr Węgajty, které dlouhodobě využívá principy venkovského a obřadního divadla v angažované tvorbě reflektující problémy současného světa. V Praze bude možné navštívit jejich otevřený workshop Dances and Voices v rámci Noci divadel, poslechnout si huculské písně a přednášku o jejich koledních obchůzkách či zavítat na krajinnou performanci v Prokopském údolí, vytvořenou v rámci týdenní dílny se studenty DAMU a zájemci z řad divadelníků.

  Foto: archiv festivalu

  Akce pro veřejnost jsou doprovodnou součástí workshopu a dlouhodobého projektu na téma performativní chůze. Smyslem workshopu je podpořit práci skupiny umělců, kteří zkoumají spojitost chůze a zpěvu v krajinném i městském prostoru a pracují na společném představení, které proběhne na podzim 2023, vysvětluje autorka projektu Alžběta Trojanová. Zakladatelé a hlavní protagonisté Teatru Węgajty Wacław a Erdmute Sobaszkovi v rámci workshopu navážou na myšlenku akcí, které praktikovali v průběhu pandemie v lese za svým divadlem ve vesnici Węgajty poblíž Olštýna – naslouchání, poznávání přírodních jevů prostřednictvím vlastního hlasu, pohybu a tance. V rámci Noci divadel 19.11. otevřou workshop od 17:30 návštěvníkům festivalu, kteří si zde mohou vyzkoušet prvky tradičních tanců různých kultur a zpěv kánonů, spojený s jednoduchými choreografickými strukturami. Pro ty, které by zajímalo zapojení těchto prvků v otevřené krajině, bude workshop otevřen podruhé na samém závěru 26.11., kdy od 15 hodin proběhne performance v Prokopském údolí a v centru Chaloupka v Prokopském.

  Divadlo Węgajty navazuje na jednu z nejznámějších osobností polské divadelní historie Jerzyho Grotowského a na spisovatele a filosofa s etnografickými kořeny Stanislawa Vincenze. Pro ty, kteří by se chtěli naladit na atmosféru Vincenzovy huculské ságy Na vysoké polonině, zahrají manželé Sobaszkovi několik huculských písní, kterými doprovodí vyprávění a čtení překladatele Davida Zelinky. Komponovaný večer, provázený filmovým záznamem z výpravy k Huculům, proběhne 21.11. od 19:30 v kavárně Božská lahvice.

  Foto: archiv festivalu

  Podle Wacława a Erdmute Sobaszkových má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. V posledních letech je směřování divadla charakterizováno programovými liniemi Potřebné divadlo a Zdroje a budoucnost. Jejich činnost reflektuje globální i lokální problémy sociálním, politickým a ekologickým přesahem a zahrnuje např. divadelní práci s osobami z domu sociální péče nebo aktivismus namířený proti devastaci přírodních lokalit. K těmto tématům bude vztažena přednáška o koledních obchůzkách Teatru Węgajty v prostorách DAMU 23.11. od 17 hodin. Přednášku doprovodí projekce dokumentárních filmů s komentářem Wacława Sobaszka a následná diskuze.

  Pro činnost Teatru Węgajty je důležitým aspektem setkávání – a to jak mezilidské, tak setkávání člověka a krajiny. Na workshopu chce vyzkoušet, jak bude pohyb a hudba rezonovat v ozvěnách Prokopského údolí, a naopak ozvěny údolí a potoka, skály či nebe v každém z účastníků. Blíží se konec roku, který nám přinesl mnoho nepříjemných zpráv, válku, která jako hrozba visí i nad námi, prohlubující se vědomí klimatické krize, mizení biodiverzity, vymírání… To vše je v ostrém kontrastu s krásou krajiny, přirozeností zpěvu, pohybu, tance, svobodným duchem, říká Wacław Sobaszek.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Polský Teatr Węgajty v Praze

  1. Jana Pilatova

   Avatar

   Je to pravda,
   fakt to umějí u sebe doma, jinde ve světě – i tady u nás, jsem jejich svědek už třicet let. Zkuste si to taky, oni vydrží – uvidíte – aspoň ještě dalších dvacet!
   Jana Pilátová

   17.11.2022 (18.26), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Svatopluk Ždímal

   Avatar

   Vážená paní Pilátová,
   potvrzuji Vaše slova. Prožil jsem teď s Erdmute a Wacławem 4 dny dílny a je to pro mne zážitek přijetí a velké radosti. Doufám, že zvládnu i druhou část.
   Díky!
   Svatopluk Ždímal

   21.11.2022 (18.10), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,