Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Pokorně se vracíme k realitě

  Nastupující ředitel Národního divadla Jan Burian jmenoval s účinností od 1. srpna 2013 do funkce ředitelky Opery ND a Státní opery Silvii Hroncovou. Uměleckým ředitelem obou operních souborů od nové sezony bude Petr Kofroň.  Vedení Opery rozšíří hudební ředitelé: Robert Jindra pro soubor Opery ND a Martin Leginus pro soubor Státní opery.

  Silvia Hroncová. FOTO archiv

  Silvia Hroncová. FOTO archiv

  Jsem rád, že se mi podařilo sestavit tým složený ze tří uznávaných dirigentů a zkušené divadelní manažerky, říká Jan Burian, který nastupuje do čela Národního divadla také od 1. srpna 2013. Pokorně se vracíme k realitě. Soubory Státní opery i Opery ND budou mít svého vlastního hudebního šéfa a samostatný orchestr i sbor. Spojovat je bude jednotné manažerské vedení, dramaturgie a společný zájem o vysokou kvalitu každého představení.  S novým vedením Opery jsem připraven poctivě reflektovat stávající situaci divadla a všech zaměstnanců, dodává.

  Nové vedení představí zaměstnancům svou vizi na neveřejném úvodním setkání k zahájení divadelní sezony 2013/2014 v pondělí 26. srpna 2013 v hledišti Národního divadla.

  ///

   

  Silvia Hroncová

  Mgr. Silvia Hroncová
  bývalá riaditeľka Slovenského národného divadla*22.07.1964 Bratislava
  vzdelanie

  1983 – 1988 Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, odbor estetika a divadelná veda

  životopis

  Silvia Hroncová ako teatrologička so zameraním na súčasnú slovenskú drámu a národnostné divadlá pôsobila od roku 1988 do roku 1996 v Ústave umeleckej kritiky a divadelnej dokumentácie v Bratislave.
  Od roku 1996 bola šéfredaktorkou odborného divadelného časopisu Divadlo v medzičase.
  Je spoluautorkou projektu Divadelné ocenenia sezóny Dosky a členkou umeleckého tímu medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
  Od januára 1999 pôsobila Silvia Hroncová ako riaditeľka Divadelného ústavu v Bratislave a ako členka Rady slovenských inštitútov pri Ministerstve zahraničných vecí SR.
  Od 2. 6.. 2006 do 27. 8. 2009 bola riaditeľkou Slovenského národného divadla. V rámci výskumnej a edičnej činnosti počas svojho pôsobenia založila niekoľko knižných edícií, okrem iných Contemporary Slovak Drama alebo Dráma.
  Zaslúžila sa o vydanie viacerých profilových edičných titulov, napr. Erika Fischer Lichte: Dejiny drámy, Patrice Pavis: Divadelný slovník, Ivan Stodola, Július Barč-Ivan, Slovenské ľudové divadlo, Dokumenty SND či Ladislav Vychodil.
  Zaslúžila sa o vznik divadelného Štúdia 12, dramaturgicky zameraného na súčasnú slovenskú a svetovú dramatiku.
  Ako kurátorka realizovala viaceré výstavy, napr. rozsiahlu historickú výstavu venovanú dejinám divadla na Slovensku pod názvom Dejiny divadla 20. storočia na Slovensku: Divadlo – vášeň, telo, hlas.

  Členkou redakčnej rady českého divadelného časopisu Svět a divadlo je Silvia Hroncová od roku 2002, v roku 2003 bola autorkou časti divadlo projektu Národnej správy pre Radu Európy a od roku 2005 sa venuje scenáristickej spolupráci na televíznych reláciách Umenie.

  • Autor:
  • Publikováno: 25. června 2013

  Komentáře k článku: Pokorně se vracíme k realitě

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,