Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Pocta Miloši Horanskému

  Významný básník, spisovatel a režisér Miloš Horanský, někdejší umělecký šéf Západočeského divadla v Chebu, Činohry Státního divadla F. X. Šaldy či pražského Divadla ABC a děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, se během své umělecké kariéry zasloužil o rozvoj českého scénického umění.

  Miloš Horanský: Na čí čí číhané

  V rámci své pedagogické činnosti se podílel na výchově a profesní přípravě celé řady významných divadelních tvůrců. Po roce 2000 se jeho zájem o pozvedání české kultury zaměřil především na oblast mluveného slova. Jako člen představenstva spolku Slovo a hlas dodnes usiluje o všestrannou podporu kultury mluveného projevu, a to i prostřednictvím festivalu Poděbradské dny poezie. Medaili dnes z rukou ministra kultury Martina Baxy převzala manželka profesora Horanského, Ladislava Horanská. Přínos pana profesora Miloše Horanského nejen v oblasti divadla, ale i v oblasti literatury a péče o kulturu mluveného projevu je nesporný. Jsem nesmírně rád, že jsem měl možnost mu udělit medaili Artis Bohemiae Amícis za šíření dobrého jména české kultury doma i ve světě a poděkovat mu za jeho celoživotní uměleckou a pedagogickou práci, řekl ministr kultury Martin Baxa.

  Člověk objeven

  Profesor Miloš Horanský se narodil 14. června 1932 na Slovensku ve Velké Bytči. Po vzniku Slovenského státu se rodina přestěhovala do Kroměříže (1939), kde Horanský vychodil obecnou školu a gymnázium. V letech 1950–1954 studoval divadelní režii na DAMU v Praze a JAMU v Brně, kde také absolvoval inscenací hry Aleksandra Nikolajeviče Ostrovského Pozdní láska. V roce 1968 byl jedním ze zakladatelů a členem vedení Klubu angažovaných nestraníků. V letech 1970–1973 spolu s Františkem Hrdličkou a Zdenou Bratršovskou spoluvytvářel experimentální Bílé divadlo. Pracoval jako režisér v Beskydském divadle v Novém Jičíně, ve Slezském divadle v Opavě, v ostravském Státním divadle, v pražském Divadle E. F. Buriana, v Západočeském divadle v Chebu (také umělecký šéf souboru), ve Státním divadle F. X. Šaldy v Liberci (také šéf činohry), v Divadle Jaroslava Průchy na Kladně, v Městských divadlech pražských. V letech 1991–1993 byl uměleckým šéfem pražského Divadla ABC. Od roku 1991 vyučuje na DAMU (docent 1993), v letech 1994–1997 byl jejím děkanem. Roku 1997 byl jmenován profesorem. V letech 1990–1991 byl v Divadelní obci místopředsedou sekce Slovo, od května 1992 do jara 1994 byl předsedou Sdružení nezávislých spisovatelů K 89. Je autorem několika sbírek poezie. Nejen v Horanského prvotině (Lunovrat), ale v celé jeho lyrické tvorbě se připomínají literární inspirace. Je držitelem Zlaté medaile AMU za významnou pedagogickou práci v oblasti českého divadla. Je také autorem Divadelních novin.

  • Autor:
  • Publikováno: 9. prosince 2022

  Komentáře k článku: Pocta Miloši Horanskému

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,